Piętra lasu- edukacyjna zabawa dla dzieci.


Kto piętra lasu dokładnie zna i wiedzę co w nich można znaleźć ma? My już doskonale wiemy czym jest ściółka, runo, podszyt oraz korony drzew i właśnie pokazujemy Wam jak w prosty, edukacyjny i przyjemny sposób nauczyć tego dzieci.

Naszą naukę o lesie i jego piętrach zaczęliśmy od przeczytania książeczki pt. "Piętra lasu". Później stworzyliśmy makietę przedstawiającą poszczególne piętra lasu, odpowiednie etykiety i elementy, które można znaleźć w lesie i o których czytaliśmy w książeczce. Ta zabawa sprawiła, że nasze dzieci szybko zyskały dodatkową wiedzę przyrodniczą, która przyda im się na kolejnych etapach edukacji. Jednak zacznijmy od początku, czyli od książki, która nas do tego zainspirowała.


Książka "Piętra lasu". Autor: Marek Marcinowski.

To niesamowicie urocza książka, a las w niej przedstawiony jest naprawdę piękny i sprawia, że chce się wyjść z domu i jak najszybciej w nim znaleźć. Piękne ilustracje stanowią idealne tło dla krótkich, edukacyjnych wierszyków, które w niej znajdziemy. Z książeczki dowiemy się czym jest ściółka, runo, podszyt i korony drzew oraz co można znaleźć w poszczególnych warstwach lasu. Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się również czemu trzeba myć owoce znalezione w lesie i jak ważne zadanie ma dżdżownica. 
"Piętra lasu" to idealna książeczka dla wszystkich małych fanów leśnych zwierząt, bo jest ich tu naprawdę wiele. Na stronach książki mamy okazję podziwiać pracowite mrówki, wspomniane wcześniej dżdżownice, wije i żuki. Nie zabrakło jeży i zaskrońców, saren, dzików czy pająków. Jest tu nawet żaba rzekotka, a nieco wyżej ptaki drapieżne, wiewiórki i puszczyki. Czytając książkę można odnieść wrażenie, że to właśnie zwierzęta oprowadzają nas po tym lesie i pokazują nam go warstwa po warstwie. Z lektury mamy okazję dowiedzieć się również czegoś o roślinach jakie można znaleźć w lesie. 

Podoba nam się, że te treści edukacyjne są w książeczce bardzo fajnie przedstawione. Rymowane teksty, mnogość zwierząt i to, że cały czas coś się dzieje- to z pewnością zalety tej uroczej książeczki.

Warstwy lasu- edukacyjna makieta dla dzieci, którą można zrobić samemu w domu. 

Do zrobienia takiej makiety potrzebne Wam będą kolorowe kartki, nożyczki, klej, długopis i plastelina. Najpierw trzeba powycinać z kolorowych kartek wszystko to, co chcecie mieć w swoim lesie, później na czterech karteczkach napiszcie: ściółka, runo, podszyt i korony drzew. Posklejajcie wszystko ze sobą, a z plasteliny ulepcie dodatki. Gotowe! Teraz czas na edukacyjną zabawę!Połóżcie wszystkie przygotowane elementy przed dzieckiem i razem z nim postarajcie się przypasować odpowiedni napis do danego piętra lasu. Będziecie potrzebni, zwłaszcza gdy dziecko nie potrafi jeszcze czytać. Gdy wszystkie piętra lasu zostaną już prawidłowo nazwane czas zabrać się za odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów. Wykonując to zadanie możecie wspólnie z dzieckiem opowiadać o tym, co jeszcze możemy tu znaleźć. 

Nam nauka o piętrach lasu sprawiła dużo radości i rozbudziła zainteresowanie dzieci lasem i jego mieszkańcami. Dzięki temu wciąż pozostajemy w tej tematyce i myślimy nad kolejnymi propozycjami edukacyjnych zabaw przyrodniczych dla dzieci. 


Udostępnij:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz