Mieszkańcy łąki- zbiór pomysłów na zabawy i zajęcia.

konspekt zajęć, zabawy ruchowe, prace plastyczne, mieszkańcy łąki

Chyba każde dziecko przechodzi w swoim życiu okres fascynacji robakami. To co nam dorosłym może wydawać się normalne, a czasem nawet obrzydliwe dla naszych dzieci jest fascynujące i ogromnie ciekawe. Właśnie dlatego powstał ten zbiór pomysłów na zabawy i zajęcia pod hasłem "Mieszkańcy łąki".


Czym, a właściwie kim są "Mieszkańcy łąki"? To wszystkie małe stworzonka, które spotykamy na spacerze, w lesie, na łące, podwórku a także w ulubionych książkach i bajkach naszych dzieci. To pszczółki, mrówki, ślimaki, gąsienice, koniki polne, pająki... Skoro są one dla dzieci tak bardzo ciekawe to oczywiście należy wykorzystać ten fakt i poprzez zabawy i zajęcia tematyczne dostarczyć im trochę wiedzy.


"Mieszkańcy łąki"- zbiór pomysłów na zabawy i zajęcia.

1. "Mieszkańcy łąki"- zabawa logopedyczna "Nieśmiałe motylki".

Bardzo prosta zabawa, która dostarczy mnóstwo radości a także pomoże w wypowiadaniu komplementów i miłych słów innym (w naszym przypadku kolorowym motylkom). Jest to także zabawa logopedyczna, ponieważ dziecko poprzez kontrolę podmuchu musi zaprowadzić motylka do domu. Nie może dmuchać zbyt mocno, gdyż motyl zatonie. Wszystkie zasady i reguły zabawy znajdują się poniżej:

  • Z kolorowych kartek wytnij domki i symetryczne motylki. Możesz skorzystać z gotowych szablonów, które znajdziesz w pliku pdf.
  • Domki przyklej do drewnianych patyczków i wbij w kulki zrobione z plasteliny.
  • Ozdób motylki według własnego uznania.
  • Pozaginaj motyle w taki sposób, aby stały na swoich tułowiach, a skrzydła miały złączone.
  • Do płaskiego naczynia nalej wody, obok postaw domki i powoli wkładaj do wody motyle.
  • Powiedz im coś miłego i patrz jak cudownie rozwijają swoje skrzydełka ;)
  • Teraz zaprowadź motylki do odpowiednich domków (tych, które mają taki sam kolor jak one).
  • Pamiętaj, aby tak regulować wydychane powietrze żeby motylki nie przewróciły się i nie odleciały zbyt daleko.
  • Możesz utrudnić sobie zadanie ustawiając na drodze tych uroczych owadów różne przeszkody (np. kamienie, kwiatki).



2. "Mieszkańcy łąki"- oryginalne zakładki do książek.

To zabawa dla nieco starszych dzieci i tych młodszych. Składamy metodą origami zakładkę do książki i ozdabiamy według własnego uznania. Mogą powstać pszczółki, motylki, gąsienice i mnóstwo innych stworzeń (nie koniecznie robaczków). Sposób złożenia zakładki i więcej zdjęć znajdziecie na naszym Facebooku, gdy klikniecie TUTAJ.

zakładki do książek, origami, robaczki, kwadratowe zakładki, mieszkańcy łąki, wiosenne robaczki
3. "Mieszkańcy łąki"- ciekawostki dla małego i dużego.

Świat tych małych żyjątek jest niesamowicie inspirujący i ciekawy, a niektóre fakty po prostu zaskakują. Być może zapoznanie się z ciekawostkami na temat owadów rozbudzi w dziecku nowe pasje i zachęci do głębszego poznania kolejnej dziedziny życia? Jeżeli jest choć mała szansa to zawsze warto spróbować!

ciekawostki dla dzieci, dziecko pyta, fakty o robakach, informacje o owadach

robaki, co wiesz o, czy wiesz że, ciekawe fakty o owadach
4. "Mieszkańcy łąki"- zagadki dla przedszkolaków.

Proste, rymowane zagadki to idealny sposób, aby maluszki i starszaki skupiły się na chwilę i wytężyły swoje umysły. Zgadywanki to świetny pomysł na naukę i zabawę w jednym!

zgadywanki, wiosenna łąka, robaczki, owady, zagadki

zagadki o owadach, zgadywanki o robaczkach, jaki to robak, wiosenna łąka, wiosna,
5. "Mieszkańcy łąki" - masa sensoryczna "Śluz ślimaka".

Wiele razy robiliśmy piasek kinetyczny, ciastolinę, farby i mnóstwo innych mas plastycznych ze składników, które mamy w domu. Jednak jaka masa pasuje do tematu "Mieszkańcy łąki"? Oczywiście śluz ślimaka! To w 100 procentach naturalna zabawa i zajęcie dla dzieci na dłuuuugi czas. Nasza masa ma glutowatą konsystencję i jest bardzo ciągnąca. Nadaje się do zabawy rękoma a także nogami (tylko ostrożnie żeby się nie poślizgnąć).

Przepis na masę sensoryczną "Śluz ślimaka" znajdziecie w filmiku. Jeżeli chcecie obejrzeć filmik na pełnym ekranie to zapraszamy na nasz fanpage. Wystarczy kliknąć TUTAJ.


6. "Mieszkańcy łąki" - prace plastyczne.

Czymże byłoby zgłębianie tematu o mieszkańcach łąki bez prac plastycznych? Zdecydowanie brakowałoby tego elementu, w którym można wykazać się swoją wizją artystyczną i zdolnościami manualnymi. Specjalnie dla Was pracowaliśmy dzielnie w pocie czoła, aby pokazać Wam różnorodne prace plastyczne, na których widnieją mieszkańcy łąki. Mamy zatem prace plastyczne z origami, pojawili się mieszkańcy łąki z papierowych paseczków, odciski palców z dorysowanymi elementami, ślimak-labirynt z piłeczką a nawet kręcące się na sznureczku pszczółki. Wszystkie prace możecie dokładnie obejrzeć TUTAJ.
prace plastyczne, biedronka, pszczoła, ważka, konik polny, ważki z rurek, origami

prace plastyczne z pasków papieru, gąsienica, motyl, gąsienica z rolki, nakrętki po napojach
7. "Mieszkańcy łąki"- wyliczanki.

Jako dzieci niemal cały czas używałyśmy wyliczanek. Podczas wybierania berka, przy zabawie w chowanego lub ciuciubabkę a nawet wybieraliśmy tak osobę, która pójdzie po coś do picia. Teraz już powoli ta zabawa zanika ale nadal jest bardzo lubiana przez dzieci. Napisałyśmy kilka wyliczanek, w których mieszkańcy łąki są głównymi bohaterami.

wyliczanki dla dzieci, krótkie wierszowane wyliczanki,

8. "Mieszkańcy łąki"- zabawy ruchowe.

Każdy rodzic, nauczyciel czy opiekun doskonale wie, jak ważny w życiu dziecka jest ruch! Mali mieszkańcy łąki bez przerwy gdzieś fruwają, skaczą i wędrują! Weźmy z nich przykład, zainspirujmy się i trochę poruszajmy! Poznajcie nasze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci inspirowane robaczkami:
  • Muchy i pająk to nasza wersja berka. Do zabawy potrzebne będzie kilka lub kilkanaście sznureczków (świetnie sprawdzą się sznurówki). Gdy zabawa się zaczyna jedno dziecko jest pająkiem, a pozostali muszkami. Gdy pajączek złapie jakąś muchę to zamienia się ona w pająka, łączy się z nim za pomocą sznurka i razem z nim goni następne muszki. Gra kończy się, gdy wszystkie muchy zostaną złapane lub po upływie wyznaczonego czasu.
  • Bierki w pajęczynie. Do tej zabawy przyda Wam się naprawdę długi sznurek, kolorowe klamerki i krzesła. Na początku należy stworzyć sieć ze sznurka. W tym celu trzeba zaplątać go wokół krzesełek. Następnie w różnych miejscach sznurka poprzypinajcie klamerki i... do dzieła! Zadaniem dziecka jest zebranie klamerek w wybranym przez rodzica lub nauczyciela kolorze, ale jeżeli dotknie pajęczyny to kończy się jego "runda" i w pajęczą sieć wkracza kolejny śmiałek. Dzięki tej zabawie dzieci ćwiczą chwyt pęsetowy, ale przede wszystkim dobrze się bawią.
  • Skrzydła motyla to bardzo prosta zabawa, do której również potrzebne będą klamerki. Zadanie dzieci polega na przypięciu do swoich rękawów po kilka klamerek. Możemy również przypiąć im klamerki z jednej strony i zachęcić, aby na drugim rękawie przypięły takie same kolory. Po zabawie w latające po sali motyle, dzieci muszą jeszcze klamerki zdjąć. To doskonałe ćwiczenie na przekraczanie linii środka ciała.
  • Naśladowanie zwierząt. To zabawa genialna w swej prostocie. Zamieńcie się na chwilę w skaczące pchełki lub konika polnego, którego susy są dłuższe i spokojniejsze. Niech Wasze rączki zamienią się w skrzydełka motyla, pszczółki lub muchy. Poruszajcie się wolno jak ślimak lub szybko jak rozwścieczona osa!
Oczywiście pomysłów na zabawy i zajęcia z dziećmi w tej tematyce może być znacznie więcej. My jednak stworzyłyśmy zbiór takich, które zainteresowały nasze dzieci i wzbudziły w nich mnóstwo emocji, chęć poznawania świata i rozbudziły potrzebę zgłębienia tematu.

Zbiór pomysłów na zabawy i zajęcia w tematyce "Mieszkańcy łąki" jest tylko uzupełnieniem tego od czego powinniście zacząć. Chcecie wiedzieć co powinno być najpierw? Obserwacja! Nic nie zastąpi Wam obserwacji dokąd wędrują mrówki, jak pszczółka zapyla kwiatki czy podglądania pająka podczas robienia pajęczyny.

Wszystkie ciekawostki, zagadki, wyliczanki oraz zasady gry logopedycznej i szablony motylków oraz domków są dostępne w wersji PDF. Wystarczy dodać się do grupy i ściągnąć pliki.


Mamy nadzieję, że tematyka "Mieszkańcy łąki" została przez nas dość obszernie przerobiona i uda Wam się wybrać coś co przyda się Wam podczas zajęć i zabawy w domach, przedszkolach lub szkołach.

Udostępnij:

Komentarze

41 komentarze:

  1. Suuuper pomysły, piękna grafika, dziękuję za możliwośc korzystania. Ja znam taką rymowankę.
    MOTYL
    LatamLata w górze i siada na chmurze. Lata w dzień rzuca cień.
    ŚWIERSZCZ
    Gra na skrzypcach świerszcz swój koncert,
    każdy słucha go na łące,
    słucha pilnie zanim zaśnie,
    bo już mrok zapada właśnie.
    A świerszcz mówi: - Wiem co robię!
    Skrzypce zawsze mam przy sobie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cudowne rymowanki. Zwłaszcza to o swierszczu podbiła moje serce!

      Usuń
  2. Lata motyl w górze i siada na chmurze, lata w dzień, rzuca cień.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak na razie to wszystko przede mną, ale na pewno zapamiętam ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ileż fantastycznych możliwości zdobywania ciekawej wiedzy przyrodniczej. Jako dziecko syn był zachwycony takimi zabawami.

    OdpowiedzUsuń
  5. Niedługo zaczynam urlop więc wszelakie pomysły na zapewnienie rozrywki dzieciom się przydadzą.

    OdpowiedzUsuń
  6. Gotowe szablony - dla zapracowanych rodziców to bardzo dobry pomysł!

    OdpowiedzUsuń
  7. To bardzo dobry i kreatywny sposób na zabawę z dziećmi. Najbardziej podobają mi się motylki.

    OdpowiedzUsuń
  8. Super inspiracje! I jak Świat nie wszystko przygotowane, jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wow co za świetne karty dla malucha bardzo przejrzyste

    OdpowiedzUsuń
  10. A wiesz u nas to był wielki strach przed robaczkami 🙈

    OdpowiedzUsuń
  11. Mnóstwo fantastycznych pomysłów na zabawę, jak zawsze jestem pod wrażeniem. :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetne propozycje, te zakładki do książek są najlepsze. Chętnie skradniemy pomysły i porobimy w domku takie miłe kolorowe owady ;-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Jaka kopalnia pomysłów! Moje córki coraz rzadziej dają się namówić na prace plastyczne ale motyle bardzo lubią więc w wolnej chwili spróbujemy tworzyć

    OdpowiedzUsuń
  14. Dużo wiedzy i niezwykle kreatywne zabawy. Dzieciom na pewno nie będzie doskwierała nuda.

    OdpowiedzUsuń
  15. I proszę jak można fajnie się bawić w łąkę i robaczki :-) Przy okazji ucząc się przyrody :-)

    OdpowiedzUsuń
  16. Fantastyczny pomysł na zabawę i zajęcia kreatywbe. Zaczeniemy id zakładek do książek.

    OdpowiedzUsuń
  17. Świetne inspiracje do wykorzystania w przedszkolu i nie tylko :)

    OdpowiedzUsuń
  18. jakie piękne propozycje prac dla dzieciaków! W weekend siadamy i takie robimy! dzieki za inspirację :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Świetne pomysły i piękne prace. Inspirująco! :-)

    OdpowiedzUsuń
  20. Ależ tu u was fajnie kolorowo! Super pomysły 😍

    OdpowiedzUsuń
  21. Zaskakujesz mnie swoimi kreatywnymi pomysłami i tak wspaniałymi pracami

    OdpowiedzUsuń
  22. Świetne i kreatywne zabawy :) Maluchy takie rzeczy uwielbiają najbardziej. Lubię zabawy, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię i myślę, że Twoje pomysły świetnie się sprawdzają w tym temacie.

    OdpowiedzUsuń
  23. Mam w zasadzie pewność, że ten blog będzie kopalnią pomysłów i regularnie odwiedzać Was będą wszystkie osoby, które interesują się choć trochę edukacją dzieci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, w takich miejscach wyczuwa się prawdziwy entuzjazm, chęć dzielenia się informacjami, ale też bogactwem pomysłów na świetną zabawę i ciekawe uświadamianie. Jestem całkowicie spokojna o sukces tego bloga, bo panuje w nim wyjątkowa kreatywność. :)

      Usuń
  24. Sporo ciekawostek, co bardzo mnie cieszy. Czasem jako odrośli także możemy się dokształcić w pewnych dziedzinach. Robienie owadów też super.

    OdpowiedzUsuń
  25. U n as fascynacja robakami przeszła na etap "kupujemy formikarium". Niestety chyba nasze mrówki nie lubią nowego lokum i nijak nie chcą kopać, ku smutkowi dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  26. U nas dzieciaki uwielbiają takie tematy i bardzo lubią naukę poprzez zabawę. Wtedy właśnie najwięcej zapamiętują i sprawia im to ogromna radość. Chętnie skorzystamy z tych materiałów.

    OdpowiedzUsuń
  27. Genialne są te propozycje zabawy z dzieckiem. Okazuje się, że i robaki mogą być fascynujące i mogą generować tak wspaniałą zabawę.

    OdpowiedzUsuń
  28. To prawdziwa kopalnia pomysłów na zabawy plastyczne z dziećmi. Mogą poznawać robaczki i zyjątka na łące, poprzez kreatywną zabawę. Zawsze lubiłam prace manualne i za moich czasów takie książki były mniej dostępne niestety. Do tego zabawy ruchowe i ciekawostki - naprawdę fajna sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  29. uwielbiam Twoje pomysły, dzieciaki zawsze chętnie biorą udział w aktywnościach, które podpatrzyłam u Ciebie, dziękuję za nieocenioną pomoc :-)

    OdpowiedzUsuń
  30. Przepiękne są te rzeczy, które wykonaliście. Te prace wyglądają niemal tak jak prawdziwe owady, naprawdę szacun. Szkoda, że ja nie mam takich zdolności manualnych.

    OdpowiedzUsuń
  31. Coraz fajniejsze te ksiązki i jakie fajne rzecyz można zrobić, aby zobrazowac dziecku to co napisane w książce i zrozumieć naturę i żyjące tam rózne stworzenia.

    OdpowiedzUsuń
  32. Bardzo przyjazne karty pracy dla dziecka. Lubię tego typu zabawy dla dziecka :-) kiedyś tego nie było. Teraz jest w czym wybierać:-)

    OdpowiedzUsuń