Ocieplenie klimatu, ekologia, śmieci- jak rozmawiać z dzieckiem o środowisku?

książki, klimat, śmieci, plastik fantasitik
Wydawać by się mogło, że ekologia, ocieplenie klimatu i śmieci to tematy przeznaczone dla dorosłych. Nic bardziej mylnego! To właśnie dzieci i ich wczesna edukacja w dziedzinie ekologii są kluczem do sukcesu, czyli czystej planety.


Trzeba jednak przyznać, że ekologia, śmieci, recykling i ocieplenie klimatu to trudne dla dziecka tematy. Na szczęście razem z trudem nie musi iść w parze nuda! Warto sprawić, aby dbanie o naszą planetę i podnoszenie ekologicznej świadomości najmłodszych było zarazem świetną zabawą.

Ocieplenie klimatu, ekologia, śmieci- książki dla dzieci.

dzieci, książki, śmieci, dbanie o ziemie

Ciekawe książki, z pięknymi ilustracjami to doskonały sposób na wprowadzenie dziecka w świat ekologii, zmian klimatycznych czy problemu wiecznie przybywających śmieci. "Plastik fantastik?", "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie.",  "Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?" i "Woda źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi" to cztery ekologiczne książki dla dzieci, które naszym zdaniem powinny znajdować się w każdej biblioteczce.

 Książka o plastiku- "Plastik fantastik?"


dbamy o środowisko, książki


"Plastik fantastik?" to pozycja, po którą z powodzeniem można sięgnąć z przedszkolakiem. To 38 stron pełnych profesjonalnych informacji, ciekawostek i faktów na temat plastiku, które podane są w ciekawej, łatwej do zrozumienia formie. Z każdą stroną dowiadujemy się czegoś innego; czym plastik wyróżnia się spośród innych materiałów, co wykonane jest z plastiku, jak i z czego powstają plastikowe przedmioty, jakie są jego zalety i wady i przede wszystkim jak mądrze z niego korzystać i co zmienić w swoim codziennym postępowaniu, aby Ziemia nie zamieniła się w jedno wielkie składowisko plastikowych odpadów! 

taki mamy klimat, dbamy o środowisko, pomóż światu

dzieci dbają o środowisko, babaryba

Książka skupia się zarówno na wadach jak i zaletach tego materiału, ale bardzo obrazowo i dobitnie pokazuje jak bardzo szkodzimy sobie i naturze przesadzając z ilością wszędobylskiego plastiku. Szczególnie duże wrażenie (i natychmiastową chęć zmiany pewnych nawyków!)  zrobił na nas opis morskich zwierząt, które mylą plastikowe odpady z pożywieniem, zjadają je, karmią nimi własne dzieci i... umierają! Powiedzieć, że książka "daje do myślenia" to jak nie powiedzieć nic.

Książka "Plastik fantastik?" ma potencjał, aby zmienić świat na lepsze. Wystarczy, że dotrze do jak największej liczby dorosłych i dzieci. To pozycja obok której nie da się przejść bez refleksji, czasem nawet wyrzutów sumienia i chęci poprawy. To wszystko za sprawą  wartościowego tekstu i pasujących do niego grafik przyciągających najmłodszych czytelników.

Książka o śmieciach- "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie".


śmieci, mniej śmieci, toniemy w śmieciach

W książce "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie" również znajdziemy dużo ciekawych informacji o plastiku, ale nie tylko. Autor skupia się na wszystkich śmieciach, które zasypują naszą planetę. To 93 strony wspaniałej rozrywki dedykowanej dzieciom, które skończyły sześć lat. Wiele niezwykłych ciekawostek i wiedzy praktycznej, dzięki której każde dziecko będzie wiedziało, jak dużo może zrobić dla dobra planety. To pozycja, która uświadamia czytelnikowi, że każda drobna decyzja i wybór ma ogromny wpływ na losy świata. Śmieci są uciążliwym problemem. Zróbmy wszystko, aby je ograniczyć. Dzięki książce "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie" w końcu będziesz wiedział jak się do tego zabrać!

wyniosimy śmieci, segregacja śmieci

jak segregować śmieci, po co segregować śmieci

Książka o ociepleniu klimatu- "Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?"

ocieplenie klimatu, co się zmienia, topniejące lodowce

Książka "Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?" dedykowana jest dzieciom, które skończyły osiem lat. To na tyle profesjonalna, mądra i naukowa pozycja, że górna granica chyba nie istnieje. Sama bardzo wiele z niej wyniosłam, a i rodzice, którym książkę podsunęłam, byli w szoku, jak wiele o świecie jeszcze nie wiedzą. "Ocieplenie klimatu" to czytelniczy "must have" nie tylko dzieci, ale przede wszystkim dorosłych, którzy chcą dla swoich dzieci i wnuków jak najlepszej przyszłości. Stając się rodzicami podsuwamy maluchom to co najlepsze, dbając o każdy, nawet najmniejszy szczegół, który może mieć wpływ na komfort dziecka. Dlaczego jednak tak często pomijamy to co najważniejsze- troskę o naszą Ziemię? Bez niej przecież nic nie ma znaczenia!

Książka skonstruowana jest w taki sposób, że praktycznie w każdym momencie można przerwać czytanie, aby wyszukać dodatkowych informacji na tematy, które bardziej nas zainteresowały czy po prostu porozmawiać i przeanalizować swoje nawyki, "na gorąco" przemyśleć co zmienić w codziennym życiu, aby mieć realny wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń. A dyskutować jest o czym! "Ocieplenie klimatu" to kopalnia inspiracji i pomysłów na długie rozmowy o przyrodzie, ekologii i nauce.

Z książki dowiemy się między innymi:
-czym jest klimat a czym pogoda,
-jak klimat zmieniał się na przestrzeni wieków i w jaki sposób badaczom udało się to określić,
-czy efekt cieplarniany i ocieplenie klimatu to to samo,
-skąd się biorą gazy cieplarniane i jaki mają wpływ na naszą planetę,
-czym jest ślad węglowy,
-co nam grozi jeśli nie zaczniemy bardziej dbać o Ziemię,
-jak nasza działalność wpływa na rośliny i zwierzęta
Dodatkowo:
-bliżej przyjrzymy się Słońcu i atmosferze,
-poznamy strefy klimatyczne i pory roku,
- i przede wszystkim zastanowimy się co możemy zmienić, aby zatrzymać ocieplenie klimatu!


atmosfera na ziemi, cyrkulacja, woda, taki mamy klimat

jaki był kiedyś klimat, co się zmienia w przyrodzie

Książka o wodzie- "Woda źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi"

Czy wiesz skąd się wzięła woda na Ziemi? Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie, co wyróżnia wodę od innych substancji chemicznych? Skąd się wzięła, jak powstała, jaki ma skład, co nam daje? Czasami coś po prostu jest tak bardzo normalne i codzienne, że w ogóle nie myślimy o tym, że kiedyś mogło być inaczej, że ta nasza woda też ma swoją historię i miliony sekretów oraz ciekawostek, których jeszcze nie znamy. 

Książka "Woda źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi" daje nam możliwość zastanowienia się chwilę nad tym, jak wiele zawdzięczamy wodzie. Mamy możliwość dowiedzieć się o niej dosłownie wszystkiego! Poznać ją od najmniejszej kropelki po największe zbiorniki wodne. Po lekturze tej pełnej ciekawostek książce woda nie będzie miała już przed nami żadnych tajemnic. Dowiemy się między innymi jak powstała, ile wody dziennie zużywamy i co zrobić, aby zużywać jej mniej, dlaczego w ogóle tak ważne jest oszczędzanie wody i co, gdy jej zabraknie. Książka łączy w sobie wiele nauk, jest przewodnikiem po świecie wody, kompendium wiedzy na jej temat. Wspaniałe, liczne ilustracje oraz krótkie rozdziały ułatwią i uprzyjemnią zdobywanie wiedzy o jakże cennej substancji- wodzie.


Prognozy dla Ziemi nie są zbyt optymistyczne, a przyczynianie się do jej zagłady nie napawa dumą. Nasi przodkowie popełnili wiele błędów; zachłysnęli się możliwościami płynącymi wraz z technologią nie myśląc o konsekwencjach. My coraz bardziej uświadamiamy sobie, jak wiele możemy stracić, ale to w naszych dzieciach jest nadzieja! Uświadamiajmy je, dawajmy dobry przykład i uczmy miłości do planety.

"Plastik fantastik?", "Śmieci", "Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?" i "Woda źródło życia" mogą nam w tym pomóc. Książki pokazują, że istnieje realne zagrożenie! Nie obrażają i nie krzyczą, do niczego nie zmuszają. Pokazują jakie mamy możliwości, a wybór pozostawiają nam. Wybierzmy mądrze. Dla naszych dzieci, wnuków i prawnuków, dla Ziemi, której tak wiele zawdzięczamy i dla nas samych.

Ocieplenie klimatu, ekologia, śmieci- ciekawostki dla dzieci.

Ogromną zaletą przedstawionych powyżej książek jest to, że po brzegi wypełnione są niezwykłymi ciekawostkami, które udowadniają dzieciom jak interesujące są kwestie związane z ekologią, ociepleniem klimatu i nadmiarem śmieci. To tylko niektóre z ciekawych faktów, które możecie odnaleźć w tych proekologicznych książkach.


śnieg, ocieplenie klimatuwyspa śmieci

plywajaca wyspa smiecipozbywanie się śmieci, plastik w oceanach, naturalny rozkład

żółwie w morzu jedzą plastik, plastik w mydle
butelkomat, pieniadze za smieci


Ocieplenie klimatu, ekologia, śmieci- karty pracy i zadania dla dzieci.


Podczas rozmów o ekologii, śmieciach i ociepleniu klimatu warto podsuwać dziecku zadania, które utrwalą zdobytą wiedzę i uporządkują ją. Właśnie w tym celu powstały nasze karty pracy dla dzieci, które pomogą im podejmować bardziej świadome, ekologiczne decyzje.

wybierz co jest bardziej ekologicznedokonaj wyboru, plastik czy szkło, auto czy rower

dokonaj wyboru, ekologiczne zakupypołącz śmieci z odpowiednim koszem na odpadki, segregacja śmieci

co zrobić dla pszczół, pszczoły   co to jest drewno, materiały drewniane w domu, zadania dla dzieci    papier, kosz na śmieci, recykling
plastik, co jest z plastiku


Ocieplenie klimatu, ekologia, śmieci- plakaty edukacyjne.

Ziemia nie wymaga od nas męczennictwa, a dbanie o środowisko wcale nie jest trudne. Nawet drobne, łatwe do wprowadzenia w życie zmiany mają ogromny wpływ na naszą planetę. Warto edukować dzieci i dorosłych i pokazywać im możliwości, dzięki którym będą mieli realny wpływ na ekologię, ocieplenie klimatu czy góry nikomu niepotrzebnych śmieci.


co może dorosły zrobić dla środowiska        co może dziecko zrobić dla środowiska

co może nastolatek zrobić dla środowiska       co możemy zrobić dla środowiska

Ciekawostki, plakaty i karty pracy możecie pobrać w formacie pdf TUTAJ.


Mamy nadzieję, że zdajecie sobie sprawę jak ważne jest rozmawianie z dziećmi o ekologii, całej masie niepotrzebnych odpadów czy ociepleniu klimatu. Spędzając czas na świeżym powietrzu znacznie łatwiej dostrzec jak wiele zawdzięczamy przyrodzie. Niestety coraz częściej widać też jak "pięknie" jej się za to odwdzięczamy. Warto od najmłodszych lat zwiększać świadomość dzieci na temat zagrożeń, które płyną wraz z tonami śmieci i niepotrzebnie cieknącą wodą z kranu.. Nie unikamy trudnych tematów o ociepleniu klimatu, ekologii i śmieciach.

Udostępnij:

Komentarze

46 komentarze:

 1. Mamy te książki, i są Wielka skarbnica wiedzy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem podręczniki szkolne powinny być pisane w takim stylu. Na pewno dzieci chętnie by do nich sięgały.

   Usuń
 2. Kolejny ważny temat, jaki należy poruszać z dziećmi już od najmłodszych lat. Myślę, że jest on jednym z ważniejszych tematów, gdyż wiele zależy od niego, jak w późniejszym czasie będziemy podchodzić do tematu ekologii i dbania o nasze środowisko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Dziecko od samęgo początku zdaje sobie sprawę z konsekwencji czynów i już od małego może żyć tak, aby jak najmniej szkodzić Ziemi.

   Usuń
 3. Dobrze, ze poruszasz tak wazny temat. Niestety nasza planeta co raz bardziej cierpi. Trzeba uświadamiać dzieci w tym temacie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To właśnie w rękach najmłodszych spoczywa los świata!

   Usuń
 4. To są tematy bardzo istotne, które trzeba wałkować z dziećmi od małego. Uświadamianie jest niesamowicie ważne i zaprocentuje na pewno w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością, bo obok treści nie da się przejść obojętnie.

   Usuń
 5. Przyznam, że do każdej z tych książek chętnie zajrzę podczas wizyty w księgarni, staram się jak najwięcej takich publikacji poznać, gdyż interesuje mnie tematyka, oraz dostaję gotowy materiał do rozmów z dziećmi, inwestowania w wiedzę młodego pokolenia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego typu książki goszczą u nas coraz częściej, bo nie tylko dzieci się przy nich uczą.

   Usuń
 6. Bardzo fajnie, że takie karty pracy do zrobienia z dziećmi powstały. Może wykorzystam je nawet podczas jednej z harcerskich zbiórek o dbaniu o środowisko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od małego uczę dzieci sortować śmieci, wrzucać je zawsze do kosza lub zabierać z sobą, by nie śmieci, mówię także o tym, że niektóre opakowania są biodegradowalne. Warto uczyć dzieci bycia eko.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ważny temat i czym szybciej zaczniemy edukację w tym temacie tym lepiej dla nas i dla wszystkich przyszłych pokoleń. Segregowanie śmieci, czy ograniczenia w użyciu plastiku to ważne sprawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ważne i jak się okazuje mogą pomóc nawet proste zmiany złych nawyków.

   Usuń
 9. Jest to bardzo trudny temat, bo nie zawsze wiadomo w jaki sposób wytłumaczyć dziecku pewne aspekty ekologii. Cieszę się, że są takie pomoce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dodatku rodzic też nie musi posiadać wiedzy na każdy temat. Tego typu książki to idealne rozwiązanie dla ciekawych świata dzieci.

   Usuń
 10. Uwielbiam takie książki, które dają wiedzę i rozrywkę nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

  OdpowiedzUsuń
 11. Młody segreguje śmieci i temat ekologii nie jednokrotnie miał poruszany w szkole. Jednak myślę, że bardzo pobierzenie. Bo w mixie materiałów do edukacji . Kiedyś była przyroda ,a teraz przedmioty łączone w początkowej fazie nauki w szkole podstawowej. Ale syn sam interesuje się tematem ekologii i często sam zwraca uwagę, że ludzie popełniają wiele błędów i nie dbają o środowisko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem te ksiazki, zwłaszcza o ociepleniu klimatu, z powodzeniem mogły by zastąpić szkolne podręczniki.

   Usuń
 12. Wygląda na interesującą oraz ciekawą książkę dla dzieci ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. książki już gdzieś mi mignęły, ale karty pracy jak zwykle rewelacyjne! na pewno pobawię się z dzieciakami, kiedy tylko będe mogła je wydrukować ;-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ważny temat... nie rozumiem rodziców, którzy nie poruszają ze swoimi dziećmi takich tematów, to tylko szkoda dla nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że szkoda, ale czasem trudno jest nam znaleźć odpowiednie słowa, a czasami sami nie mamy odpowiedniej wiedzy. Takie książki są wtedy idealnym rozwiązaniem.

   Usuń
 15. Bardzo ciekawe ksiażeczki. Dzieci wiele wyniosą z przeglądania ich oraz czytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet dorośli dużo z nich wyniosą. Prawda jest taka, że mało jeszcze o świecie wiemy.

   Usuń
 16. Wędrówki po kuchni2 sierpnia 2020 11:17

  Cieszy mnie to, że na rynku pojawiają się tak madre i fantastyczne książki

  OdpowiedzUsuń
 17. Temat nie tylko dla dorosłych, ale i z dziećmi też trzeba na te tematy rozmawiać ale i uczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. To najmłodsi niedługo będą decydować o losach świata!

   Usuń
 18. Przede wszystkim nie opowiadać głupot i nie rozpowszechniać niesprawdzonych informacji. Myślę, że do tego właśnie przydadzą się książeczki, które przedstawiacie na swoich zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mamy te 2 ksiązki i na prawde sa super, aby dziecku w łatwy sposób wytłumaczyc o co chodzi z klimatem czy segregacją śmieci. Ksiązki dla każdego dziecka i nawet osoby dorosłej, bo wyjaśnia wiele ważnych spraw.

  OdpowiedzUsuń
 20. Fajnie, że z pomocą przychodzą nam takie książki. :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten temat jest ważny nawet bardzo i trzeba o kim rozmawiać już od najmłodszych

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie mam dzieci, a i tym tematem w ogóle się nie interesuję, tak więc tym razem opcja nie dla mnie. Podobają mi się za to ilustracje w tych wszystkich książkach.

  OdpowiedzUsuń
 23. Podoba mi się by od najmłodszych lat, uczyć dzieci to co ważne!

  OdpowiedzUsuń
 24. Super są te książki i dobrze, że powstają, aby objaśnić to najmłodszym. Nie są to łatwe tematy, ale w takiej formie lepiej się przyswaja wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 25. Naprawdę świetne propozycje ksiażek edukacyjnych, szczególnie jeśli chodzi o dbanie o nasza planetę. Świetny wpis i na pewno bedę tu częściej zagladać ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo super inspiracje dla dzieci
  Nauka od tak najmniejszych lat zaprocentuje w późniejszych latach

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo ważny temat. Tu wzorować by się można jak edukuje się świetnie na ten temat dzieci u nas w NIR :)

  OdpowiedzUsuń