JA i moje emocje- seria książek o emocjach dla dzieci.


Dzisiaj prezentujemy Wam kolejną świetną serię książeczek dla dzieci, w których emocje grają pierwsze skrzypce- JA i moje emocje.


Pierwszą rzeczą, która rzuciła nam się w oczy i bardzo nas urzekła jest czerwony znaczek na każdej książce z nazwą serii. Wielkie "JA", które cudownie obrazuje co w przeżywaniu emocji jest najważniejsze. Żeby poznać własne emocje trzeba skupić się tylko i wyłącznie na sobie, na tym co w danym momencie czujemy. Nigdy nie poznamy swoich emocji i nie nauczymy się radzić sobie z nimi jeśli będziemy patrzeć na nie pod kątem co wypada a co nie i zastanawiając się co czułby w danym momencie ktoś inny. To nasza chwila!

Graficznie wszystkie książki z serii współgrają ze sobą, czerwone grzbiety i tytuły, białe okładki, dużo kolorowych ilustracji w środku. Jeśli chodzi o treść, to każda z książek (tych, które mamy) jest nieco inna, ale wszystkie łączy to, że pomagają dzieciom  zrozumieć własne emocje. 

"Po co ten stres?! Jak radzić sobie z presją i napięciami"- tutaj wystarczy dobrze przyjrzeć się okładce, aby wiedzieć o czym jest książka. Świetny tytuł, idealnie dobrany opis z tyłu książki i wymowna grafika na okładce, dzięki której nawet nieumiejące czytać dzieci mogą dowiedzieć się co jest tematem- jakiś potworek, który czasem wchodzi nam na głowę ;) Temat poruszony w książce jest niezwykle ważny, a jednak wciąż tak mało powszechny w literaturze dziecięcej. Głównym bohaterem książki jest Karol, którego losy poznajemy w krótkich rozdziałach. Cała opowieść jest utrzymana w nieco zabawnym tonie, bo nie dość, że dochodzi do ogromnego nieporozumienia to jeszcze Karol musi chować się w starej piaskownicy i przekupywać psa kiełbasą! To książka z bardzo dziecięcą fabułą, nie infantylną, ale taką przyjemnie dziecinną, kwintesencją dzieciństwa. Mamy tu szybką akcję, prawdziwie dziecięce rozterki i jeszcze bardziej dziecięce spojrzenie na świat. Tutaj dzieci są dziećmi, bawią się i wspólnie próbują rozwikłać zagadkę- czym jest stres, czy może być dobry, jak go rozpoznać, co zrobić, aby nie był dla nas groźny. Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko mogłoby mieć problem z odpowiedzią na którekolwiek z tych pytań (a nie oszukujmy się- do najłatwiejszych nie należą) to naprawdę powinniście przeczytać tę książkę. Po wspólnej lekturze stres przestanie mieć przed Wami jakiekolwiek tajemnice. Dzięki temu to Wy będziecie rządzić nim (i wykorzystywać wtedy, kiedy jest potrzebny), a nie on Wami!
"Czemu się boję? Jak oswoić strach i lęk". Strach często ma łatkę tego "złego" i niechcianego uczucia. Nie zawsze lubimy się bać więc czasem chcielibyśmy pozbyć się go i w ogóle nie odczuwać lęku. Czy to dobry pomysł? Oczywiście, że nie! Dzięki książce przekonamy się jak ważny jest strach, ile mu zawdzięczamy i jak z nim postępować, aby stał się naszym przyjacielem. Książka nie ma konkretnej fabuły, ma dużo różnych wstawek, często autor zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Jest bardzo, bardzo kolorowa i nieco szalona, bo "skacze" po różnych zagadnieniach związanych ze strachem. Na jednej stronie dowiemy się co może wywołać strach i lęk, na drugiej zobaczymy co strach robi z naszym ciałem, a na kolejnej zajrzymy w głąb człowieka, aby poznać układ nerwowy. To książka, w której jest wielu bohaterów, co uzmysławia, że każdy człowiek doświadcza strachu i lęku. Poznamy Maksa, Agatę, Halimę, Julka, Kamila oraz ich lęki i sposoby, którymi radzą sobie ze strachem. Książka w piękny sposób uświadamia, że każdy lęk jest równie ważny, że nie należy go bagatelizować czy umniejszać i wyśmiewać. Czasami możemy poradzić sobie z nim sami, przy wsparciu bliskich, innym razem potrzebna może być pomoc specjalisty. Najważniejsze, że po lekturze dzieci rozumieją już, jak ważną funkcję w naszym życiu pełni strach: strzeże nas i pilnuje oraz wybija nam z głowy niebezpieczne pomysły zalewając ją wątpliwościami, strachem i lękiem. "Nie jest źle mówić NIE! O wyrażaniu i szanowaniu sprzeciwu" to urocza opowieść, pełna dziecięcego poczucia humoru i magii, która potrzebna była, aby słowo "nie" zniknęło ze słownika, a bohaterowie zrozumieli jak bardzo go potrzebują! Wyobrażacie sobie świat, w którym nie możecie powiedzieć nie? Bohaterowie książki przekonali się, że choć na początku było dość fajnie i zabawnie, to jednak szybko zrobiło się nieprzyjemnie a nawet niebezpiecznie! Na szczęście wspólnymi siłami udało im się odzyskać swoje nie. Książka uczy dzieci asertywności, pomaga też zrozumieć, że inni mogą nam czasem odmówić, a my nie powinniśmy się wtedy smucić czy obrażać. Czasem wystarczy spytać o powód i poznać punkt widzenia drugiej osoby. Ostatnie zdanie z książki ("I wszyscy poczuli od stóp aż po czubek głowy, że mówiąc TAK, czujemy się naprawdę dobrze dopiero wtedy, gdy wolno nam też powiedzieć NIE") zawiera w sobie jej całą kwintesencję i pokazuje lekkość z jaką jest napisana. Choć to zabawna, dziecięca opowieść to niesie ze sobą ważną lekcje dla każdego dziecka (i dorosłego też- czego przykładem była pani Róża).


Do tej pory nie mieliśmy swojej ulubionej serii książek, ale po tych trzech cudownych tytułach szczerze stwierdzamy, że już mamy! To idealne książki do przepracowania trudnych tematów z dziećmi, wspierania ich w rozumieniu i nauce emocji. Książki pomagają dzieciom odnaleźć się w codzienności, stworzyć relację z innymi ludźmi. Powinny znaleźć się wszędzie tam, gdzie znajdują się dzieci: w szkolnych i przedszkolnych bibliotekach, gabinetach psychologów, na domowych półkach z dziecięcymi książkami!

Udostępnij:

Komentarze

1 komentarze:

  1. Co do robienia zakupów to polecam - https://rankingiproduktow.pl
    Po prostu sprawdzajcie produkty, które są najczęściej polecane. Tak dużo łatwiej można podejmować decyzje i wybierać sprawdzone rozwiązania. Bez problemów to dopasujecie.

    OdpowiedzUsuń