Dzień kredki- jak powstaje kredka?

Jak powstaje kredka?
Jak powstaje kredka? 

Już wkrótce, bo 22 listopada obchodzić będziemy Dzień Kredki. Kredki towarzyszą nam od najmłodszych lat, wspierają nasz rozwój, wpływają na kreatywność. Dzięki nim każdy może zmienić się w czarodzieja i artystę. Co robić z dziećmi w Dzień Kredki? Dowiedzieć się jak powstaje kredka!Żółta, czerwona i zielona. Niebieska, fioletowa, brązowa. Różowa, pomarańczowa i czarna. Razem tworzą niezwykłe narzędzie pracy, zabawkę na długie godziny... Wyobrażacie sobie życie bez kredek? My nie! Zastanawiacie się czasem jak powstają kredki? Ciekawi Was z czego są zrobione i jak krok po kroku przebiega proces tworzenia kredki? My już to wiemy i razem z marką Bambino podzielimy się z Wami tą wiedzą.


Jak powstaje kredka?


Najpierw produkuje się rysik. Potrzebna jest glinka kaolinowa, którą za pomocą specjalnych maszyn formuje się w kształt makaroniku- to pręcik. Następnie pręcik suszy się w specjalnych suszarniach i impregnuje tłuszczem.Kolejnym krokiem jest tworzenie specjalnych deseczek. Jeżeli chodzi o kredki Bambino są robione z drewna lipowego.Następnie w deseczkach frezuje się specjalne rowki, w których umieści się pręciki. 


Teraz czas na zrobienie "kanapki" czyli połączenie dwóch wyfrezowanych deseczek z pręcikiem.


Nareszcie przychodzi pora na frezowanie kredek. Za pomocą odpowiednich narzędzi deseczki są dzielone na kredki. Mogą być okrągłe, trójkątne- wszystko zależy od zapotrzebowania. Surowe kredki oszlifowuje się i nadaje im gładką powierzchnię.Teraz czas na kosmetykę. Kolejnym krokiem jest lakierowanie kredki. Nadajemy jej kolor.


Kolejnym krokiem jest stemplowanie. To właśnie w tym momencie na kredce wytłaczany jest napis z marką kredki. 


Ostatnim procesem (oczywiście przed pakowaniem do pudełka) jest szpicowanie i zoblanie kredki. Czyli zaostrzenie jej w jednym końcu i zaokrąglenie w drugim.Tak powstaje kredka!

Karty trójdzielne z procesu powstawania kredki można pobrać klikając TUTAJ

Wiedzieliście, że proces powstawania kredki jest tak fascynujący? Obchodzicie Dzień Kredki w przedszkolu /szkole? 


Udostępnij:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz