Sąsiedzi Polski- poznajemy Ukrainę.


Polska leży w centralnej części Europy i ma aż siedmiu sąsiadów. To znaczy, że nasz kraj graniczy z siedmioma innymi państwami: Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją. Największym sąsiadem Polski jest Ukraina.

Co łączy Ukrainę i Polskę? Czym są soroczki? Co symbolizuje flaga Ukrainy i jakie danie ukraińskie zostało wpisane na listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO? Na te pytania (i jeszcze wiele innych) odpowiemy sobie podczas dzisiejszej zabawy, w dodatku w sposób zrozumiały dla dzieci, ale najpierw garść faktów i najważniejszych informacji o Ukrainie.

Stolica: Kijów
Język urzędowy: ukraiński
²
Powierzchnia całkowita: 603 700 km
²
Ustrój polityczny: demokracja
Głowa państwa: prezydent Wołodymyr Zełenski 

"Mała książka o wielkiej Ukrainie"- nasz przewodnik po ukraińskich symbolach i tradycjach.

Do bliższego zapoznania się z Ukrainą zainspirowała nas książka "Mała książka o wielkiej Ukrainie", która w całości skupia się na tym niezwykle ciekawym państwie. W dodatku robi to w sposób zrozumiały i ciekawy dla dzieci, bo to dla nich dedykowana jest książeczka, z której nawet dorośli dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy. To właśnie z książki dowiemy się, że niebiesko żółta flaga Ukrainy symbolizuje bezchmurne niebo w górze i złote pola pszenicy w dole. Poznamy fragment hymnu i symbole narodowe. Dowiemy się, że soroczki to wyszywanki, które zdobią tradycyjne ubrania kozackie, hopak to ludowy taniec, a barszcz ukraiński został wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Poznamy także pozostałe dania kuchni ukraińskiej, historię powstania państwa i paru słynnych ludzi, którzy pochodzą właśnie z Ukrainy.
Z czego słynie Ukraina?

Każde państwo ma swoją własną historię, tradycje, potrawy, ludowe stroje i symbole. To wszystko sprawia, że myśląc o danej rzeczy od razu kojarzymy ją z krajem. Również Ukraina ma wiele takich symboli, a po lekturze książki nikt już nie będzie miał problemu wskazać choć kilku z nich. Nam Ukraina kojarzy się ze słonecznikami, kaliną, niesamowitymi i walecznymi ludźmi, pampuszkami...
Co łączy Ukrainę i Polskę?

Czytając książkę o Ukrainie przekonaliśmy się, że jest parę rzeczy, które nas łączy. Przede wszystkim ludzie- waleczni i oddani ojczyźnie, tacy, którzy sami chcą decydować o swoim kraju i łatwo się nie poddadzą. Po drugie hymn. Gdy zaczęliśmy czytać fragment hymnu ukraińskiego to od razu pomyśleliśmy o naszym. "Jeszcze nie umarła Ukrainy ni chwała, ni wola. Jeszcze, do nas, bracia młodzi, uśmiechnie się dola. Zginą nasi wrogowie jak na słońcu rosa" tak bardzo skojarzyło nam się z "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła szablą odbierzemy." Te podobieństwa w hymnie świadczą o tym, jak bardzo podobne mieliśmy doświadczenia w przeszłości, jak bardzo kochamy nasze ojczyzny i jak wiele jesteśmy dla nich w stanie zrobić!

"Mała książka o wielkiej Ukrainie" to prawdziwe kompendium wiedzy o tym kraju, które skupia się na samych konkretach. Przekazuje podstawowe informacje z różnych dziedzin i zachęca tym samym do dokładniejszego zapoznania się z niektórymi zagadnieniami.

Udostępnij:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz