Książki dla przedszkolaków o niecodziennej codzienności.


Czy można znaleźć lepszą książkę dla przedszkolaka od tej, która opowiada o przedszkolu i przedszkolakach? O codzienności, która tylko z pozoru jest wciąż taka sama i nieprzewidywalna?


Dzieci uwielbiają słuchać o codzienności. W historiach i przygodach bohaterów odnajdywać siebie, swój dzień i swoich przyjaciół. Choć mówiące zwierzęta i dziwne, magiczne stwory na pierwszy rzut oka wydają się dużo ciekawsze to w pierwszych latach życia dziecka wygrywa jednak ta zwyczajność, która dla niego jest niezwykła, tajemnicza i często niezrozumiała. 

"Leśne przedszkole" i "Willa złota jesień" to dwie książeczki, które opowiadają o codzienności przedszkolaków. O codzienności, ale tej niecodziennej, bo w pierwszej książce dzieci spędzają cały tydzień w lesie, a w drugiej wystawiają przedstawienie w klubie seniora. Tu codzienność miesza się z czymś nowym, zaskakującym.

Codzienny w obu książkach jest sam fakt pojawiania się każdego dnia w przedszkolnej szatni. Całkiem normalne jest też to, że tuż przed wejściem jedno dziecko rzuca się na trawnik, inne idzie spokojnie, kolejne trzeba nieść, bo pewnie w drodze do przedszkola (albo nawet przed wyjściem z domu) strasznie rozbolały je nogi. Jedna mama biegnie ciągnąc za sobą dziecko- pewnie już jest spóźniona. W szatni jest głośno, a każde dziecko jest inne. To wszystko jest takie normalne, znajome i codzienne.

Niecodzienne są za to wycieczki dzieci. Przecież na przedszkolne życie nie składają się same wycieczki. Nie każdy dzień można spędzić w lesie albo w domu seniora. Budować szałas czy instrumenty muzyczne z gałęzi albo zrobić wystawę kup. 

To, co podoba nam się najbardziej to prawdziwość i uważność autora na różnorodność dzieci. Tutaj każdy ma swój własny, unikatowy charakter. Każda postać ma cechy charakteru, przez które odbiera daną sytuację inaczej niż kolega czy koleżanka. W książce podobają nam się również ilustracje, które stanowią świetne uzupełnienie do tekstu. Na przykład będąc w lesie dzieci zachowują się głośno i nieuważnie i narzekają na to, że dookoła nich nie ma żadnych zwierząt. Tymczasem dookoła nich aż roi się od zwierzaków- zerkają na nich z drzewa i zza krzaków.

"Leśne przedszkole" i "Willa złota jesień" są bardzo ciepłymi książkami. Bardzo przyjemnie się je czyta, bo niezwykle łatwo jest zaprzyjaźnić się z bohaterami i poczuć się tak, jakby samemu brało się udział w tych przedszkolnych wydarzeniach. 

Udostępnij:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz