17 matematycznych zabaw dla dzieci- utrwalanie i nauka liczenia oraz cyferek.

Przedstawiamy Wam 17 zabaw matematycznych, które zachęcają dzieci do liczenia i nauki cyferek oraz utrwalają matematyczne umiejętności przedszkolaków.


Matematyka to królowa nauk, która towarzyszy nam każdego dnia. Nic dziwnego, że rodzice dwoją się i troją, aby jak najszybciej nauczyć dzieci liczyć i rozpoznawać cyfry. Nie widzimy w tym nic złego, o ile jest to nauka przez zabawę, bo tylko taką formę nauki u małych dzieci (zwłaszcza przedszkolaków) akceptujemy. 

To jak? Gotowi do zabawy? Poznajcie nasze pomysły na zabawy z wykorzystaniem cyfr i liczenia. 

1. Liczenie i przeliczanie wszystkiego co się da.

Liczenie kupionych produktów podczas zakupów i kawałków marchewki na talerzu podczas obiadu. Liczenie skarpetek, które właśnie chowamy do szafy i schodów, po których wchodzimy... Liczymy, liczymi i jeszcze raz liczymy, a na koniec liczymy ile razy liczyliśmy ;) To oczywiście żart i ważne, aby zachować równowagę. Jeżeli dziecko właśnie interesuje się cyframi i liczeniem to samo będzie chciało wszystko liczyć. Jeżeli nie- to starajcie się przeliczyć coś raz, czy dwa razy dziennie. Codzienność stwarza nam do tego setki możliwości, a nawet jeśli wydaje się Wam, że dziecko nic z tego nie zapamiętuje to owszem- WYDAJE Wam się. 

2. Wiosenne kwiatki. 

Do wykonania tej matematycznej pomocy potrzebujecie:
-kolorowe kartki,
-kredki,
-kreatywne druciki,
-klej,
-nożyczki,
-filcowe naklejki w kształcie kwiatków.

Instrukcja krok po kroku.


Zasady: kładziemy na stoliku naszą łączkę, w której ukryte są kwiatki. Obok układamy żetony z kropelkami i słoneczkami, a na nie kładziemy żetony z kropkami. Dziecko trzyma w ręce żetony z cyframi i stara się dopasować cyfrę do odpowiedniej liczby kropek. Jeśli mu się uda to może zabrać żeton ze spodu i podarować go kwiatkowi, który potrzebuje jednego słoneczka i jednej kropelki, aby całkowicie urosnąć. 

3. Urodzinowy prezent.

Do torebek prezentowych przyklej białe kartki z cyframi- tymi, których chcesz nauczyć dziecko. Do środka wsadź odpowiednią ilość przedmiotów. Usiądź na środku i powiedz 
"Dziś przyjęcie świetne mamy,
Zaraz komuś prezent damy.
5 prezentów Tobie dam,
Policz czy się zgadza sam." 
I podaj pierwszy prezent dziecku. Zadaniem dziecka jest głośne policzenie przedmiotów z torebki. Później dziecko mówi:
"Tutaj wszystko zgadza się,
Też podzielę chętnie się.
3 prezenty Tobie dam,
Policz czy się zgadza sam." 
Dziecko wstaje żeby odłożyć prezent z numerem 5 i bierze prezent z cyfrą 3, który podaje następnej osobie. I tak dalej, i tak dalej... Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby liczyć wspólnie albo podpowiedzieć dziecku, jaka cyferka jest na danym prezencie. Dla ułatwienia można też  pod cyfrą narysować odpowiadającą jej liczbę kropek.

4. Matematyczny berek.

Wyznacz kilka osób, które będą berkami i daj im szarfy z przyczepionymi cyframi- na każdej szarfie jedna cyfra. Na ziemi narysuj duże koła- dla każdego "berka" jedno, z cyfrą, którą berek będzie miał na szarfie. Na przykład jeśli w grupie masz 24 dzieci, to trójkę wyznacz do gonienia. Jednemu daj szarfę z cyfrą 6, drugiemu z cyfrą 7, a trzeciemu z cyfrą 8. Wszyscy troje zaczynają gonić w tym samym czasie, a złapane przez berka dziecko idzie do koła z odpowiednią cyferką. Gdy berek złapie odpowiednią liczbę dzieci to staje przed swoim kółkiem- jeśli się pomyli i okaże się, że dzieci jest więcej albo mniej to uwięzione w kółeczku dzieci mogą uciec. Jeśli dobrze udało mu się policzyć to dzieci, które nie zostały jeszcze złapane mogą spróbować uratować kolegów i koleżanki. Ich zadaniem będzie teraz przyniesienie do kółeczka 6 ustalonych przedmiotów (np. plastikowe zabawki z piaskownicy, małe piłeczki). Muszą przy tym uważać żeby nie dać się złapać pozostałym goniącym. (Przed zabawą ustalcie ile przedmiotów na raz można przynieść do kółeczka.) Jeśli zostaną złapani to odkładają przedmioty i idą do odpowiedniego koła. Jeżeli uda im się dostarczyć do koła odpowiednią liczbę przedmiotów to poprzedni berek przekazuje szarfę któremuś dziecku z koła, reszta ucieka, a stary berek zbiera plastikowe przedmioty i odkłada je na miejsce. Do czasu odłożenia przedmiotów jest chroniony i nie można go złapać, a gdy już je odłoży dołącza do zabawy.

5. Jeszcze jeden matematyczny berek.

W tym wariancie każde dziecko ma na bluzce jakiś numer. Gdy dziecko zostanie złapane to klęka, a uratować go może tylko osoba, która ma cyfrę spełniającą warunki. Warunki możecie ustalać różne i co jakiś czas je zmieniać. Na przykład: 
-parzyste liczby ratują tylko parzyste,
-można uratować tylko osobę z cyfrą mniejszą od swojej,
- suma liczby ratowanej i ratującej musi wynosić 10.

6. Wyścig żabek.

To zabawa dla mniejszej grupy dzieci. Dzieci ustawiają się w rzędzie i po kolei rzucają dużą kostką. Mogą zrobić tyle skoków do przodu, ile oczek wypadło na kostce. Jeśli się pomylą wracają na start. Wygrywa dziecko, które jako pierwsze doskoczy do mety.

7. Kostkowy cudaczek.

Skoro już jesteśmy przy kostce do gry to wykorzystajmy ją na jeszcze jeden sposób. Dajemy dziecku kartkę z narysowaną głową (zwykły, pusty owal) i kostkę. Mówimy "oczy", a dziecko rzuca kostką i rysuje cudaczkowi tyle oczu, ile oczek wypadło na kostce. To samo robimy z nosem, uszami, włosami, ustami, zębami... Zwykłą kostkę można zastąpić na taką zrobioną samodzielnie, gdzie na ściankach zamiast kropek będą cyfry.

8. Ufoludki.

Do zrobienia tej matematycznej pomocy potrzebujecie:
-kolorowe kartki,
-nożyczki,
-klej,
-oczka,
-pisaki.

Instrukcja krok po kroku.


Wierzycie w ufo? Do nas właśnie przyleciały ufoludki, ale tak świetnie się z nami bawiły, że zapomniały którymi statkami przylecieli. Zadaniem dziecka jest dopasować po dwa ufoludki do każdego statku, tak żeby liczba oczek na obu ufoludkach równała się liczbie na statku. 

9. Guziczkowi kosmonauci.

Stworzenie rakiet diy, które później przydadzą się do kosmicznie przyjemnej nauki matematyki jest bardzo proste! Potrzebne będą te plastikowe elementy od chusteczek nawilżanych, których my mamy już bardzo dużo i cały czas zastanawiamy się co z nich zrobić. A co dalej? Jak się bawić? Filmik wszystko Wam wyjaśni...


10. Matematyczne kodowanie.

Czas zamienić się w dedektywa albo tajnego agenta i rozkodować zakodowane działania! Na naszej stronie znajdziecie matematyczne zadania z kodowaniem na wiosnę, jesień i zimę. Możecie je jeszcze uatrakcyjnić. Wystarczy wyciąć każde działanie i ułożyć je na przykład na jakimś obrazku. Jeżeli dziecko rozszyfruje działanie to może podnieść karteczkę i odkryć kawałek obrazka.

Wiosenne kodowanie możecie pobrać klikając tutaj, a poniżej pokazujemy Wam przykładowe zadania, które tam znajdziecie.


11. Czytanie książek o cyferkach.

Tak naprawdę to w każdej książce znajdziemy cyfry- numery stron i rozdziałów, ale są również książki, które skupiają się właśnie na nauce cyfr i liczenia. Macie swoją ulubioną książkę o cyferkach? My mamy ich całkiem sporo, dlatego szykujemy nowy wpis, w którym Wam je pokażemy. 12. Matematyczne karty pracy.

Na naszej stronie znajdziecie też bardzo dużo matematycznych kart pracy dla dzieci. Łatwo znajdziecie je tutaj- w zakładce "pdf"

13. Zabawa w sklep.

Trzy pieniążki za jabłuszko i dwa za jajko ;) Do zabawy możecie wykorzystać torebki z zabawy numer 3 i pakować swoje zakupy do odpowiednich torebeczek- w zależności od tego ile rzeczy kupiliście.

14. Stacja Jeden.

Do tej zabawy przydadzą się drewniane tory, kartki i kredki. Wystarczy ułożyć tory, a z kartek zrobić stacje. Stacja Jeden- tu musimy przywieźć jednego ludzika, Stacja Dwa- na tej stacji musi pozostać dwóch ludzików, itd.

15. Planszówki.

Wszystkie gry planszowe, w których poruszamy się rzucając kostką świetnie sprawdzają się do nauki liczenia, a jeśli chcemy, aby dziecko opanowało też znajomość cyfr to oczka można zastąpić cyframi. Grę można też utrudnić dokładając jedną kostkę i sumować oczka z obu kostek.

16. "Na trzy"

Przed zabawą trzeba ustalić co dzieci będą robiły po zobaczeniu danej cyfry. Na przykład na jeden- podskok, na dwa-ręce w górę, na trzy-przysiad. Kolejne cyfry i przypisane im zadania najlepiej dodawać stopniowo, gdy dzieci zapamiętają już aktywności powiązane z wcześniejszymi czynnościami. Potem nauczyciel pokazuje cyfrę (lub kropki) na kartce, a dzieci wykonują powiązaną z nią czynność.

17. Dzisiaj będę cyfrą osiem...

Najlepsze (bo wymyślone przez dziecko) na koniec! Do tej zabawy potrzebujecie cyferek, najlepiej drewnianych. Każdy bierze jedną cyferkę i się w nią wciela. Jeśli jesteś cyfrą 9 to z dziewięciu klocków budujesz swój dom i dziewięć różnych owoców zjadasz na kolację. Dziewięć razy odpowiadasz "nie" lub "tak" na pytanie i bawisz się dziewięcioma zabawkami. Oczywiście nasze cyferki mają też inne przygody, odwiedzają się, razem ratują świat i rozmawiają.

Podobają Wam się nasze matematyczne zabawy dla dzieci? Może którąś wykorzystacie, aby utrwalić lub nauczyć dziecko liczenia i cyferek?

Udostępnij:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz