Małe dziecięce koszmarki- czekanie i dzielenie się.


Czekanie i dzielenie się to dwie umiejętności, których ciężko jest się małemu człowiekowi nauczyć. Czekanie bywa potworne, a dzielenie się koszmarne! Jak pomóc dziecku pokonać te koszmarki i zdobyć nowe, cenne umiejętności?


Czekanie i dzielenie się- dla nas, dorosłych to błahe problemy, a dla dzieci często powód do płaczu i frustracji. Co zrobić, aby te małe koszmarki nie przerodziły się w prawdziwe potwory nie do pokonania? U nas na wszystko jest jedna rada- książki!

Czekanie jest takie trudne...

...i nudne, potworne i brudne! Leon, uroczy bohater serii książeczek dla dzieci też już zdążył się o tym przekonać. Wszystko przez Malinkę! Niby przyjaciółka, a czekać karze! Doprowadza tym naszego biednego Leonka do prawdziwej frustracji, krzyku, złości i... radości! Najpierw Malinka oznajmia Leonowi, że ma dla niego niespodziankę, a później nie chce powiedzieć jaką. W dodatku na tą niespodziankę trzeba czekać caaaaały dzień. Leon jak na słonia przystało dzielnie czeka, a przynajmniej stara się, ale ile można!? Nasz bohater zaczyna się denerwować, krzyczeć, wątpić w to, że warto czekać. Malinka jest jednak nieugięta, bo nawet gdyby chciała to TEJ niespodzianki nie przyspieszy. Czasem tak właśnie na tym świecie jest- nie wszystko możemy mieć na już, na teraz i w tej chwili. My to wiemy, a dzieci? One się tego uczą. Nie wymuszają, nie płaczą żeby nas zdenerwować. Po prostu inaczej niż my przeżywają emocje, które towarzyszą czekaniu. "Czekanie jest takie trudne" pięknie rodzicom o tym przypomina, a dzieciom pokazuje, że czasami warto jest poczekać.

Czy umiem się dzielić?

Leon jest prawdziwym mistrzem dzielenia się- może podzielić się z nami świetną historią o tym jak złamał trąbę! Z pewnością dałby radę podzielić się zupą- oczywiście tą co to jej wcale a wcale nie lubi, albo zabawkami, z których dawno już wyrósł. Z lodami jest jednak dużo gorzej, zwłaszcza z tymi "pysznymi, słodziutkimi, pychotkowymi, obłędnie wybornymi, miodzio, miodzio, mniami mniam, lodami". Tak to już jest, że niektórymi rzeczami ciężej jest się nam podzielić- nawet z przyjaciółmi. Leon ma ogromne dylematy. Z jednej strony chciałby się podzielić, ale z drugiej... Te lody są takie pyszne, a Malinka wcale nie musi wiedzieć, że je jadł! Każdy miłośnik lodów znajdzie tysiące dobrych argumentów na to, aby się nimi nie podzielić, ale każdy prawdziwy przyjaciel nigdy nie zapomni o bliskim. Co zwycięży u Leona? Przyjaźń z Malwinką, miłość do lodów czy coś jeszcze innego? Oczywiście, że wydarzy się coś jeszcze, ale nie zdradzimy co!
"Czy umiem się dzielić?" I "Czekanie jest takie trudne!" to przepełnione humorem książeczki, które tak naprawdę poruszają naprawdę ciężkie dla dzieci tematy. Dzielenie się i czekanie w normalnym świecie nie dają dzieciakom tylu powodów do śmiechu. Leon i Malinka to jednak prawdziwi czarodzieje, bo nawet przez tak nieprzyjemne tematy potrafią przeprowadzić dzieci z uśmiechem na ustach i brzuchem bolącym od śmiechu. Uczmy się od Leonka i Malinki!Udostępnij:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz