Światowy Dzień Zwierząt w żłobku, przedszkolu i szkole.

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień wspominania w Kościele świętego Franciszka z Asyżu- patrona zwierząt. W 2021 Dzień Zwierząt przypada w poniedziałek. Czy warto świętować go z dziećmi w szkołach, przedszkolach i żłobkach?


W Światowym Dniu Zwierząt chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na prawa zwierząt i ich respektowanie przez ludzi. To ważny dzień, który naszym zdaniem warto obchodzić z dziećmi. O zwierzęta powinniśmy dbać przez cały rok, ale ten jeden dzień w roku- Światowy Dzień Zwierząt jest świetną okazją do nagłośnienia losów zwierzaków i zastanowienia się jak możemy im pomóc.

Światowy Dzień Zwierząt w żłobku i przedszkolu.

Już maluszki powinny być uczone troski o zwierzęta. W pierwszej kolejności te domowe, bo to z nimi maluch ma bezpośredni kontakt. Warto porozmawiać z dziećmi o tym, że zwierzaków nie wolno bić, kopać, ale też brać na ręce i głaskać, gdy nie mają na to ochoty. Kotek pijący mleko? Pies zajadający kość? Również z takimi stereotypami trzeba walczyć już z maluszkami, aby w przyszłości mogły być świadomymi właścicielami zwierzaków.

Zwierzę to nie zabawka, a rozmowę o prawidłowym traktowaniu zwierząt możecie urozmaicić wierszykiem, który fajnie się sprawdzi jako logopedyczna pomoc. Wiersz w wersji pdf możecie pobrać tutaj.Światowy Dzień Zwierząt w przedszkolu i szkole.

Ze starszymi dziećmi możliwości jest coraz więcej. Warto zwrócić uwagę na konsekwencje niektórych zachowań człowieka. Zagrożone gatunki, zwierzęta, które już wyginęły... Wiele materiałów na ten temat znajdziecie tutaj oraz tutaj.

Dla rozluźnienia nieco napiętej atmosfery związanej z naszym szkodliwym wpływem na losy zwierząt proponujemy grę "Ja mam... kto ma... Zwierzęta". Gra jest darmowa i możecie ją pobrać klikając tutaj. 


Darmowa gra "Ja mam... Kto ma... Zwierzęta". Zasady gry.

Karty należy podzielić między wszystkich graczy (najlepiej gdyby każde dziecko miało po jednej, maksymalnie dwie, trzy karty). Osoba która zaczyna mówi jakie zwierzę ma na karcie, a następnie pyta o zwierzę z dolnej części karty, ale nie wypowiadając jego nazwy. 

Przykład:
Ja mam niedźwiedzia polarnego. Kto ma zwierzę, które lata nocą?
Następna osoba: Ja mam sowę. Kto ma zielone zwierzę z ostrymi zębami?

Oczywiście możecie grać też na uproszczonych zasadach i po prostu mówić, jakie zwierzę widzicie na obrazku.

Najlepiej byłoby gdybyśmy w Światowy Dzień Zwierząt zrobili dla nich coś dobrego. Nie ma lepszego sposobu na świętowanie tego dnia. Edukacja dzieci i zwracanie ich uwagi na losy zwierząt również jest bardzo ważna dlatego warto przeprowadzić z dziećmi w szkołach, przedszkolach i żłobkach zajęcia z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Co przygotujecie w tym roku?

Udostępnij:

Komentarze

6 komentarze:

 1. mamy w domu i psy i koty, dlatego moje dzieciaki od dawna wiedzą, jak należy obchodzić się ze zwierzętami. Uważam, że taka nauka odpowiedzialności i empatii jest potrzebna wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne karty do gry, zaraz sobie wydrukuję. O zwierzęta dbamy jak umiemy, u nas : 2 kozy, kot, pies i kury, kaczki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obcowanie ze zwierzętami, czy to żywymi, czy w formie ilustracji powinno być bardzo ważne dla dzieci i rodziców. Takie karty na pewno okażą się w tym pomocne.

  OdpowiedzUsuń
 4. W "Ja mam... kto ma..." sama bardzo lubię grać podczas zajęć z dzieciakami - gra jest bardzo pomocna przy terapii mutyzmu wybiórczego! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne, kreatywne pomysły :) Kto jest autorem wierszyka "Zwierzę to nie zabawka" ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie wierszyki przez nas poblikowane są naszego autorstwa :)

   Usuń