Jesienna gra na spostrzegawczość- zabawa na Dzień Drzewa.

Jesienne wyszukiwanki

Piękne, kolorowe liście to jeden z symboli jesieni. Przygotowałyśmy dzisiaj jesienną grę na spostrzegawczość, którą można wykorzystać z dziećmi świętując Dzień Drzewa.


Lubicie zabawy ćwiczące spostrzegawczość? Jeśli tak, to może spodoba się Wam nasza dzisiejsza propozycja, która może być fajnym uzupełnieniem zajęć z okazji Dnia Drzewa. Możecie wyszukiwać liści na planszach i odgadywać na jakich drzewach rosną. 

Dużym plusem naszej jesiennej wyszukiwanki jest to, że można w nią grać na wiele sposobów. Chcecie poznać nasze warianty? Może uda Wam się wymyślić sposób, na który my nie wpadliśmy.

Warianty dla jednego gracza.


Wyszukiwanka jesiennych liści sprawdzi się, gdy będziecie potrzebować na chwilę zająć czymś dziecko i zyskać kilka minut ekstra na codzienne obowiązki. 
Jesienna wyszukiwankaSposób pierwszy: potrzebne będą dwie zalaminowane plansze z listkami i zmywalny pisak. Dziecko układa przed sobą plansze i szuka na nich par. Po znalezieniu skreśla listki lub otacza je kółkiem. Może to robić aż do ostatniej pary lub przez określony czas. W tym drugim przypadku może ścigać się same ze sobą i sprawdzać czy z każdą następną grą uda mu się znaleźć w tym samym czasie jeszcze więcej par.

Sposób drugi: tu potrzebne będą również paski z listkami. Dziecko losuje jeden i wyszukuje listków na jednej lub dwóch planszach. Można zachęcić dziecko, aby wykorzystało wszystkie paski i sprawdziło, który listek pojawia się na nich najczęściej. W tym przypadku warto przypisać każdemu paskowi inny kolor pisaka.

Sposób trzeci: potrzebne będą plansze i kółeczka. Zadaniem dziecka jest losowanie po jednym kółeczku i wyszukiwanie danego listka na jednej lub obu planszach. W tym sposobie również można ścigać się z czasem.

Sposób czwarty: rodzic zaznacza dziecku (lub dziecko rodzicowi) kolorowymi pisakami listki na planszy, tak aby każdy pasek zaznaczony był innym kolorem. Na przykład pierwszy żółtym, drugi czerwonym, itd. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, który kolor przypada poszczególnym paskom.

Sposób piąty: tym razem bez plansz. Potrzebne będą paski i kółeczka. Dziecko z kółeczek musi powtórzyć rytm, który widać na pasku. Dziecko wybiera jeden pasek i musi odnaleźć wśród kółek liście z paska. Pod paskiem układa odpowiednie kółka. 

Warianty dla dwóch lub więcej graczy.


Jesienne wyszukiwanie
Sposób pierwszy:
Każdy z graczy siada przed tą samą planszą i losuje po jednym pasku. Następnie wyszukuje listków ze swojego paska i zaznacza je na planszy (każdy gracz innym kolorem). Wygrywa osoba, która jako pierwsza zaznaczy wszystkie listki ze swojego paska.

Sposób drugi: różni się tylko tym, że każdy z graczy (w tym przypadku może być ich tylko dwóch- chyba, że wydrukujecie więcej plansz) ma osobną planszę.

Sposób trzeci: różni się tylko tym, że gracze wyszukują listków ze swoich pasków na dwóch planszach jednocześnie.

Sposób czwarty: Przed graczami leżą obie plansze i kółeczka z listkami (obrazkami do dołu). Gracze po kolei odkrywają jedno kółeczko i szukają na obu planszach pary wskazując listki palcami. Gracz, który będzie najszybszy dostaje kółeczko- żeton z danym listkiem. Wygrywa ten, który na koniec gry będzie miał ich najwięcej.

Sposób piąty: każdy z graczy ma swoją planszę. Kółeczka leżą na środku. Na start każdy z graczy odkrywa jedno kółeczko, szuka go na swojej planszy i zaznacza pisakiem. Gdy znajdzie, sięga po następne. Wygrywa gracz, któremu uda się zdobyć więcej kółeczek.

Jesienną grę w wersji pdf możecie pobrać klikając tutaj.

Który wariant jesiennej gry na spostrzegawczość spodobał się Wam najbardziej? Może wykorzystacie ją w jakiś inny sposób? Dajcie znać jak w tym roku obchodzicie Dzień Drzewa z dziećmi.Udostępnij:

Komentarze

5 komentarze:

 1. Wszystkie warianty są super. Tego typu zawsze się u nas sprawdzają. Pomysłowe i proste ;) Chętnie wypróbujemy z moimi dziećmi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc, wszystkie warianty są super. Bardzo podoba mi się ta jesienna gra na spostrzegawczość, z przyjemnością ją wykorzystam. Dziękuję za materiały.

  OdpowiedzUsuń
 3. ostatnio coś moje dzieciaki straciły zapał do gry, chyba muszę je jakoś fajnie zmotywować, masz jakiś jesienny pomysł ;-) A tak serio to zapisuję sobie tę zabawę <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna gra, jeden i drugi wariant jest super. Można się bawić w to całą jesień:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeglądam Twojego bloga i to naprawdę raj dla rodziców, którzy szukają inspiracji. Karty pobrałam, jutro wydrukuję i zalaminuje. COś czuję, że ta zabawa spodoba się mojemu synkowi i spędzimy nad nią długii czas :.

  OdpowiedzUsuń