Dzień Poczty Polskiej- karty pracy.

W październiku obchodzimy aż dwa święta nietypowe związane z pocztą. W 2021 roku Dzień Znaczka Pocztowego przypada 9 października, a Dzień Poczty Polskiej 18 października. Obecność tych świąt sprawia, że październik staje się idealnym miesiącem do przybliżenia dzieciom pracy listonosza i funkcjonowania poczty.

9 października, oprócz Dnia Znaczka Pocztowego przypada również Światowy Dzień Poczty. Jednak to genezę Dnia Poczty Polskiej chcielibyśmy Wam przybliżyć. Wszystko zaczęło się już w 1558 roku (dokładnie 18 października), kiedy to król Zygmunt II August oficjalnie utworzył Pocztę Królewską i ustanowił połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. To było niezwykle ważne wydarzenie w historii naszego państwa więc jest co świętować! Z tej okazji przygotowałyśmy karty pracy dla dzieci, które mają na celu przybliżyć dzieciom zasady funkcjonowania poczty.

Dzień Poczty Polskiej- karty pracy.

Jaki zawód najbardziej kojarzy się wszystkim z pocztą? Oczywiście, że listonosz! Co byśmy zrobili bez naszych dzielnych listonoszy, którzy każdego dnia dostarczają nam listy i przesyłki? Dzięki tym trzem kartom choć raz możemy pomóc listonoszowi dotrzeć do celu. Gotowi do zabawy?

Dzień Znaczka i Poczty Polskiej

Dzień Znaczka i Poczty Polskiej

Dzień Znaczka i Poczty Polskiej


Jaką drogę musi pokonać list? Co dzieje się z nim na poszczególnych etapach? To ciekawe jaką drogę muszą pokonać nasze słowa zapisane na papierze, aby ktoś inny mógł je przeczytać. Chyba każde dziecko chciałoby ją poznać.

Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego


Jednak najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie nadawcy i odbiorcy. Bez tego żaden list nie trafi do celu!

Dzień Znaczka i Poczty Polskiej, list


Na koniec zabawy klamerkowe z typowo "pocztowymi" słówkami.

Dzień Znaczka i Poczty Polskiej

Dzień Znaczka i Poczty Polskiej


Karty pracy możecie pobrać tutaj.

Wykorzystacie karty pracy w Dzień Poczty Polskiej? Jakie atrakcje przygotowaliście na ten dzień? Może uda się Wam odwiedzić najbliższą placówkę pocztową? To byłoby świetne doświadczenie!

Udostępnij:

Komentarze

3 komentarze:

  1. Fajne karty pracy z okazji dnia Poczty Polskiej. Jestem ciekawa czy jeszcze ludzie wysyłają sobie listy, to już coraz bardziej zapomniane chyba ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. mój młodszy ostatnio ma fazę na bycie listonoszem, także to święto dla nas. Szkoda, ze jest trochę za mały na tak zaawansowane zabawy, ale zawsze można je trochę pozmieniać ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wiedziałam, że można stworzyć coś tak fajnego na dzień listonosza. Co prawda, nas to ominęło, ale nie szkodzi. Tp kolejan Twoja cudowna praca, którą pobrałam i coś czuję, że będziemy jutro realizować zadania :)

    OdpowiedzUsuń