Zwierzęta strajkują, bo źle się przy nas czują!

Jaki wpływ na życie zwierząt ma człowiek? Czy zwierzętom dobrze się z nami żyje? Jak wytłumaczyć dziecku problem wymierania oraz to, jak ważna jest proekologiczna postawa? To wcale nie takie trudne.

Ziemia- kto tu mieszka?

Ziemia to nie tylko dom ludzi. Oprócz nas na Ziemi żyje jeszcze wiele innych gatunków zwierząt i roślin. Szacuje się, że jest ich ponad 20 milionów, ale większość z nich nie została nawet odkryta!

Czy zwierzętom dobrze żyje się z ludźmi?

Ludzie czasem zapominają, że Ziemia nie należy tylko do nich! Swoimi decyzjami wpływają na życie zwierząt. Wycinanie lasów, zanieczyszczenia przyrody, kłusownictwo... To wszystko przyczynia się do jakości życia zwierząt i wymierania kolejnych gatunków.

Wymieranie zwierząt- przecież i tak jest ich dużo...

To fakt, gatunków zwierząt jest naprawdę wiele, ale ich wymieranie nigdy nie postępowało aż tak szybko! Niektórzy naukowcy twierdzą, że co roku ginie nawet kilkaset tysięcy gatunków zwierząt. Wyginęło już naprawdę wiele cudownych gatunków, których nigdy nie uda się nam zobaczyć.

Zwierzęta, które wyginęły.

W samej Polsce na przestrzeni ostatnich 200 lat wyginęło 16 gatunków ptaków, między innymi siewka złota, czapla purpurowa, szlachar, kulon, bekasik, mewa mała, pustułeczka czy kobczyk. Wśród ptaków, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę znalazły się między innymi: ślepowron duży, liściowiec leśny, krzakówka wyspowa, gansus czy dodo. 
Wśród innych gatunków zwierząt jest podobnie- zbyt wielu pięknych okazów nie dane będzie nam już zobaczyć. Bezpowrotnie wyginęły tury, mamuty, tarpany, nosorożce włochate, antylopowce modre czy tygrysy szablozębne.

Wiele z tych nazw jest nam zupełnie obca i nawet nie potrafimy wyobrazić sobie jak wyglądały te zwierzęta. Najbardziej przerażające jest jednak to, że przyszłe pokolenia mogą już nie wiedzieć jak wyglądały słonie, wilki czy biedronki...

Zagrożone gatunki zwierząt.

Choć wiele zwierząt już wyginęło to w dalszym ciągu gdzieś popełniamy błąd, bo zagrożone są kolejne gatunki zwierząt. Chociażby tygrysy- piękne, dostojne i... tak bardzo bezbronne wobec tego, co funduje im człowiek. Słoń afrykański, nosorożec, szympans... Wydawać by się mogło, że to potężne i silne zwierzęta, a jednak ich losy również są w naszych rękach. A zwierzęta Polski? Ich sytuacja też nie wygląda zbyt pięknie: rysie, żubry, wilki, sóweczki, foki szare czy morświny- wszyscy potrzebują naszej pomocy i zmian. 

Czy jest sens mówić o tym dzieciom? Przecież one i tak nic nie zmienią...

Wydawać by się mogło, że wszystko jest w rękach dorosłych. Przecież to nie dzieci zabijają zwierzęta dla futer czy smacznego, egzotycznego obiadu. To nie dzieci wycinają lasy, aby zbudować nowe osiedle, zabierając przy tym przestrzeń do życia zwierzętom. To nie najmłodsi decydują jakie produkty znajdą się w naszych sklepowych wózkach, ale...

Dzieci kiedyś dorosną i niezwykle ważne jest to, aby były nauczone życia w zgodzie z naturą i aby zdawały sobie sprawę jak swoimi decyzjami mogą zaszkodzić zwierzętom. Najmłodsi już teraz mogą zrobić naprawdę dużo; przede wszystkim dawać przykład dorosłym. Co  jeszcze mogą dzieci? Pisałyśmy o tym między innymi w Kodeksie Małego Ekologa, który możecie pobrać w wersji pdf klikając tutaj.  Na naszej stronie znajdziecie również proekologiczne plakaty edukacyjne, karty pracy i ciekawostki. 

Książka "Strajk".

Czy wyobrażasz sobie świat bez tych wszystkich cudownych zwierząt? Co, jeśli człowiek nie zmieni swojego postępowania i doprowadzi do zagłady kolejnych gatunków? Czy wyobrażasz sobie świat bez śpiewu ptaków i  kolorowych owadów? Choć to wszystko wydaje się nieprawdopodobne to wcale nie niemożliwe! Jest nawet ktoś, kto już taką wizję świata zobaczył i w formie książki przestrzega przed nią innych- najmłodszych. Tym kimś jest Eduarda Lima- portugalska ilustratorka, która swoje obawy umieściła w książce dla dzieci pod tytułem "Strajk".

Choć tekstu jest tu niewiele to przekaz jest ogromny. Wszystko za sprawą ilustracji, które mówią więcej niż tysiąc słów. Są subtelne i niezwykle głębokie, często z drugim dnem. Wszystko za sprawą szczegółów umieszczonych gdzieś w tle. Najlepsze jest jednak to, że opowieść możemy interpretować po swojemu. Czy zwierzęta naprawdę zastrajkowały? Może zamilkły, bo odebraliśmy im fizyczne możliwości do śpiewania, latania, życia? Książka jest świetną podstawą do rozmów o ekologii i negatywnym wpływie człowieka na losy zwierząt. Opierając się na jej treści można zadać wiele pytań, wysunąć własne wnioski i rozpocząć dużo owocnych rozmów. 

Książka "Strajk" to trochę taki apel do czytelników, aby zastanowili się nad swoim postępowaniem, przystanęli na chwilę i zastanowili się jak ich decyzje wpływają na losy zwierząt. Nami książka wręcz wstrząsnęła, dzieciom dała motywację do zmian. "Strajk" zdecydowanie otwiera oczy!

Z całą pewnością uczycie dzieci szacunku do zwierząt. Pamiętajcie, by pamiętać również o tych dzikich, nie tylko domowych! Co razem z dziećmi robicie, aby zwierzętom dobrze się z nami żyło i aby nie musiały strajkować?

Udostępnij:

Komentarze

1 komentarze:

  1. ta książka mignęła mi już parę razy i chciałam po nią sięgnąć, ale tak jak piszesz po co czytać takie rzeczy dzieciom, teraz wiem jak bardzo się myliłam i muszę jak najszybciej po nią sięgnąć :-)

    OdpowiedzUsuń