Kodeks Małego Ekologa inspirowany książką Ekoliski.

Edukacja ekologiczna. Kodeks Małego ekologa

Choć Wszechświat jest ogromny i pełen cudów to trudno szukać w nim drugiego, równie wspaniałego miejsca co nasza planeta- Ziemia! Ziemia jest niepowtarzalna! To jedyna planeta, na której (jeszcze) można żyć. Nie wierzycie? W takim razie zapraszamy w podróż z Ekoliskami! Na samym końcu wycieczki czeka niespodzianka- Kodeks Małego Ekologa.


Kim są Ekoliski?

Ekoliski to małe, sympatyczne zwierzątka, które odwiedzają Wojtka i Zuzię w ich snach. Miłek i Miłka, bo tak się nazywają, to prawdziwi znawcy kosmosu, którzy już po raz drugi odwiedzają naszych małych bohaterów i zabierają ich w podróż po planetach. Tym razem chcą uświadomić dzieciom jak piękna i niepowtarzalna jest planeta, na której mieszkają.

W poszukiwaniu drugiego domu...

Ziemia, choć piękna, to zagrożona. Zanieczyszczone lasy, jeziora i oceany, zadymione powietrze, płonące lasy... To póki co katastrofalna, ale bardzo realna wizja przyszłości. Jeśli nie zaczniemy dbać o Ziemię już teraz to przestanie być ona zdatna do życia. Co stanie się wtedy z nami? Czy istnieje planeta, która stanie się naszym drugim domem? 

Dzieci z Ekoliskami postanowiły to sprawdzić i dokładnie przyjrzeć się każdej z planet. 

Wycieczka zaczęła się od Merkurego, później były; Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Siarczyste mrozy, brak atmosfery, ogromne upały, burze pyłowe, noce trwające przez kilka miesięcy, brak gleby, roślin i zwierząt... W takich warunkach nie da się żyć! Ziemia, jako jedyna, nadaje się na dom dla zwierząt, ludzi i roślin.

Na szczęście dzieci są mądre...

i doskonale wiedzą co robić! Wojtek i Zuzia już wiedzą, że Ziemię można ocalić tylko i wyłącznie wspólnym działaniem. Losy Ziemi są w naszych rękach, a Ekoliski dokładnie tłumaczą nam co i jak. 

"Ekoliski. Misja ratowania Ziemi" to druga książka Marka Marcinowskiego, której akcja rozgrywa się w kosmosie. O pierwszej, równie cudownej, możecie przeczytać tutaj. Ekoliski przemawiają do nas jeszcze bardziej, bo poruszają niezwykle ważny temat- troskę o naszą planetę. Rozbudzają w dzieciach miłość do Ziemi, sprawiają, że pragną się o nią troszczyć. W dodatku tłumaczą i pokazują jak można to zrobić mając zaledwie kilka lat. Na samym końcu, dla wszystkich małych mieszkańców Ziemi przygotowane są ekozadania. Poznawanie kosmosu z Ekoliskami to czysta i pouczająca przyjemność!

Marek Marcinkowski Ekoliski

Ekoliski, nauczanie ekologiczne

Ekoliski, Marcin Markowski

Książka o ekologi

Kodeks Małego Ekologa.

W budowaniu ekologicznej postawy u dzieci najważniejsze jest dawanie im odpowiedniego przykładu. To od nas uczą się najwięcej. Dzieciom warto również przypominać i uświadamiać co jest dobre dla naszej planety, a co nie. Właśnie w tym celu powstał Kodeks Małego Ekologa- aby dzieci zawsze mogły do niego wrócić i przypomnieć sobie jak powinny postępować. 

Kodeks Małego Ekologa

Kodeks Małego Ekologa

Kodeks Małego Ekologa

Kodeks Małego Ekologa

Kodeks Małego Ekologa

Kodeks Małego Ekologa

Kodeks Małego Ekologa

Kodeks Małego Ekologa

Kodeks Małego Ekologa


Kodeks Małego Ekologa dla dzieci możecie pobrać klikając tutaj (link przenosi do zamkniętej grupy na fb- "Niemanudkowe inspiracje. Prace plastyczne, pomoce naukowe, wierszyki.", do której trzeba najpierw dołączyć. Jeśli link nie działa, postaraj się wyszukać grupę na fb, dołączyć do niej i kliknąć w li nk jeszcze raz).

Proekologiczne zakładki do książek dla dzieci.

Oprócz Kodeksu Małego Ekologa przygotowałyśmy jeszcze zakładki dla dzieci, na których znajdują się podstawowe zasady związane z dbaniem o Ziemię. Zakładki można wydrukować, skleić, aby z obu stron były obrazki i zalaminować.

Zakładki ekologiczne do książek dla dzieci

Zakładki ekologiczne do książek dla dzieci


Zakładki ekologiczne do książek dla dzieci
 
Zakładki do książek dla dzieci możecie pobrać klikając tutaj (link przenosi do zamkniętej grupy na fb- "Niemanudkowe inspiracje. Prace plastyczne, pomoce naukowe, wierszyki.", do której trzeba najpierw dołączyć. Jeśli link nie działa, postaraj się wyszukać grupę na fb, dołączyć do niej i kliknąć w link jeszcze raz).

Co robicie, aby wzmacniać ekologiczne postawy dzieci? Sięgniecie po Ekoliski? Może przyda się Wam Kodeks Małego Ekologa albo zakładki do książek? Dajcie znać co u Was sprawdza się najlepiej i razem zadbajmy o naszą planetę!


Udostępnij:

Komentarze

1 komentarze:

  1. Taka książeczka jest bardzo ciekawą inspiracją do stworzenia kodeksu małego ekologa. Może skuszę się na jego przeprowadzenie podczas jednej z harcerskich zbiórek, więc dziękuję za te materiały.

    OdpowiedzUsuń