Historia Polski- czy małe dziecko powinno ją znać?

Historia- każdy jakąś ma. Można rozpatrywać ją w kontekście poszczególnej osoby, przedmiotu, kraju czy całego świata. Jedno jest pewne- warto znać swoją!


Historia Polski nigdy nie była łatwa. Nasi przodkowie przeszli naprawdę wiele, a ich walka o kraj i decyzje, które podejmowali sprawiła, że teraz jesteśmy akurat w tym miejscu. Naszym zdaniem nie da się wychować dziecka na świadomego obywatela nie ucząc go historii własnego kraju. Pewnie zauważyliście też, że uznajemy, że najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. Skoro zabawa, to i gry planszowe! Zwłaszcza tak cudowne jak "Historia Polski" od Kapitan Nauka.


"Historia Polski", historyczna gra dla najmłodszych.

"Historia Polski" to gra edukacyjna, przeznaczona dla dzieci powyżej 7 roku życia, której zadaniem jest przemycić do dziecięcego świata całkiem sporą dawkę wiedzy na temat historii naszego kraju. Dużym plusem gry są nieskomplikowane zasady. Tak naprawdę wystarczy chwila, aby się z nimi zapoznać. Gra składa się z: 

-pudełka, z którego dowiemy się na temat gry praktycznie wszystkiego! Zgrabne, ciekawe wizualnie i pełne niezbędnych informacji

-zwięzłej i zrozumiałej instrukcji

-planszy, na której znajdują się ilustracje z różnych dziejów i okresów- od wczesnego średniowiecza do PRL

-30 kart z pytaniami, co daje łącznie aż 90 pytań z przeróżnych kategorii i okresów. Łączy je jedno- wszystkie związane są z historią Polski-  15 kart do gry obserwacyjnej, których zadaniem jest sprawdzić naszą spostrzegawczość i wprowadzić do gry trochę tempa i rywalizacji

-10 kart ruchu

- 5 pionków i kostki

"Historia Polski"- gra, która zachęca do nauki.

Ogromną zaletą gry "Historia Polski" jest przeogromny zakres pytań z przeróżnych kategorii. To pokazuje, że historią można zainteresować każdego! Twoje dziecko interesuje się modą? Proszę bardzo- jest pytanie o stroje, które nosiły kobiety w okresie międzywojennym. Może zabawicie się w projektantów i zaprojektujecie idealne stroje dla mieszkańców międzywojennej Polski? Tylko nie zapomnijcie dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak żyło się ludziom w tamtych czasach, bo strój musi być również praktyczny! Lubicie nowinki technologiczne? W takim razie koniecznie musicie zapoznać się z historią wynalezienia pierwszego aparatu i przy okazji dowiedzieć się jakie wydarzenia historyczne z tego okresu warto byłoby upamiętnić na fotografii. Militaria, kulinaria, literatura, sport... Historię można poznawać od różnych stron, a gra "Historia Polski" daje setki malutkich impulsów, które rozbudzają w głowie chęć zagłębienia się w dany temat. Wspólna gra to idealny sposób na poznanie dotychczasowych zainteresowań dziecka, rozbudzenie nowych i rozwijania ich ucząc się przy okazji historii!

"Historia Polski"- czy to gra, w którą można grać bez końca?

Głównym celem gier edukacyjnych jest... edukacja! Jeżeli więc pytania powoli zaczynają Was nudzić, a odpowiedzi wydają się banalne to znak, że gra spełniła swoją funkcję i poszerzyła Wasze historyczne horyzonty. Wszystko zależy jednak od tego, jak podejdziecie do rozgrywek od samego początku. Odpowiedzi na pytania można nauczyć się na pamięć, ale czy nie lepiej postarać się poznać szerszy kontekst wydarzenia, o które nas pytają? Jeżeli podczas rozgrywki znajdzie się choć jedna osoba, która nie będzie znała odpowiedzi na jakieś pytanie to znak, że naprawdę warto zatrzymać się na nim na dłużej, poczytać, porozmawiać. Grając na takich zasadach może okazać się, że rozgrywka wcale nie trwa od 20 do 40 minut, a nawet... kilka godzin!

"Historia Polski"- nasze sposoby na wyci

Za każdym pytaniem z gry kryje się milion kolejnych. Uwielbiamy traktować pytania z kart jako naszą podstawę od której zaczynamy nasze małe podróże i zabawy. Do każdego pytania, które do tej pory przeczytaliśmy stworzyliśmy jakieś zadanie dodatkowe i Wam polecamy to samo. Skorzystajcie z naszych propozycji, stwórzcie swoje do wszystkich kart lub tylko tych, których odpowiedzi nie możecie zapamiętać. Możliwości jest wiele! Spójrzcie na kilka naszych propozycji:

Pytanie: Królowa Bona zasłynęła tym, że:
Odpowiedź: przywiozła do Polski nowe warzywa.
Nasza propozycja: Dowiedz się jakie to były warzywa. Jak myślisz, co wcześniej jedli Polacy? Ugotujmy obiad, którego podstawą będą warzywa, które przywiozła do Polski królowa Bona.

Pytanie: Elementy stroju szlacheckiego to:
Odpowiedź: kontusz, pas sarmacki i karabela.
Nasza propozycja: Dowiedz się jak wyglądały i do czego służyły poszczególne elementy stroju szlacheckiego. Zaprojektuj jeden z nich!

Pytanie: Podczas potopu szwedzkiego słynna była obrona:
Odpowiedź: klasztoru na Jasnej Górze.
Nasza propozycja: Czy wiesz w jakim mieście znajduje się Jasna Góra? Znajdź je na mapie i stwórz plan podróży na Jasną Górę z Twojego miasta. Jakie miejscowości mijasz po drodze? Sprawdź czy są w nich jakieś zabytki, które mógłbyś zwiedzić.

Pytanie: Wśród słowiańskich demonów była Południca, która:
Odpowiedź: polowała na pracujących w południe na polach.
Nasza propozycja: Poznaj inne słowiańskie demony. Którego z nich bałbyś się najbardziej?

Pytanie: Wieże w średniowiecznych zamkach służyły do:
Odpowiedź: wypatrywania wroga.
Nasza propozycja: Jakie miejsce w Twoim domu byłoby najlepszym punktem obserwacyjnym? Jakie jeszcze macie pomysły na przyjemną naukę historii? Znacie jeszcze jakieś historyczne gry dla najmłodszych?

Udostępnij:

Komentarze

8 komentarze:

 1. Bardzo lubię historię i propozycje od Kapitana Nauki. Tu mamy dwa w jednym. Bardzo interesująca gra, która w przyjemny sposób przybliży dzieciom historię. Wspólne granie zapewni mile spędzony czas. Koniecznie muszę kupić dla nas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję, że to gra dla mnie. Od najmłodszych lat jestem fanką historii naszego kraju <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł aby naukę połączyć z zabaw. My takie sposoby właśnie najbardziej lubimy 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe podejście do gry! Praktycznie każde pytanie można jakoś rozwinąć,rozszerzyć i wymyślić do niego cały szereg dodatkowych zadań czy kart pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. jakoś mnie to nie dziwi, ze znaleźliście swój sposób na grę ;-) czyli jednak nie trzeba czekać tylko samemu wymyślić zasady i świetnie się bawić :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bez dwóch zdań świetna propozycja dla dzieci! Polska ma piękną historię. Szkoda tylko, że nie wszyscy potrafią ją uszanować. :( Dlatego niezwykle ważne jest wpajanie takiej wiedzy dzieciom już od najmłodszych lat. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś grałam w podobną grę, ale teraz nie mogę sobie przypomnieć jej tytułu.

  OdpowiedzUsuń