Dzień Życzliwości i Pozdrowień - pomysł na zajęcia i darmowe materiały.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To bardzo fajny i jednocześnie trudny temat do przedstawienia dzieciom w wieku przedszkolnym. Jednak to co trudne nie musi oznaczać nudy.

Pokażemy Wam dzisiaj zabawę, którą udało nam się przygotować na Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Wydaje nam się, że taka forma może być ciekawym zróżnicowaniem i nieco inną formą na przyswojenie nowych informacji lub powtórzenie tych już posiadanych.

Na czym polega nasza zabawa na Dzień Życzliwości i Pozdrowień?

Na samym początku, każde dziecko dostaje wydrukowaną kartkę z "Szarfą Życzliwego Dziecka".

Dzień Życzliwości i Pozdrowień


Szarfę należy podpisać tak aby podczas wykonywania zadań nie pomieszały się. Następnie dzieci dostają kartkę z wydrukowanymi znaczkami, które muszą wyciąć (nauczyciel może także wyciąć znaczki wcześniej).

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Teraz zaczyna się zabawa. Zadaniem dziecka jest zebrać wszystkie znaczki i nakleić je na swojej szarfie. Każdy znaczek przypisany jest do konkretnej umiejętności, która tematycznie współgra z Dniem Życzliwości i Pozdrowień. 

Działa to na takiej samej zasadzie jak zbieranie sprawności przez skautów.

Na koniec zajęć w nagrodę za uzbieranie wszystkich znaczków dziecko otrzymuje order "Jestem życzliwy" lub "Jestem życzliwa".

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Przedstawiamy Wam także nasze pomysły na to jak może wyglądać zdobywanie kolejnych odznaczeń w Dzień Życzliwości i Pozdrowień :

Potrafię powiedzieć koleżance lub koledze komplement.

Najpierw oczywiście należy wytłumaczyć dzieciom czym jest komplement i porozmawiać o uczuciach, które towarzyszą osobie komplementowanej. Następnie dzieci siadają w kole i zadaniem każdego jest powiedzieć komplement osobie, która siedzi obok. Tak aby każde dziecko "otrzymało" komplement i każde "darowało" komplement. Po wykonaniu zadania dzieci mogą nakleić na swoich szafach odznaczenie.

Znam trzy magiczne słowa i wiem kiedy ich używać. 

Tutaj nie powinno być żadnych wątpliwości, bo przecież każde dziecko powinno znać trzy magiczne słowa : Proszę, Dziękuję i Przepraszam. Nauczyciel wymyśla scenki lub pokazuje obrazki i pyta dzieci jakie słowo (z tych trzech magicznych) osoba na obrazku powinna powiedzieć.

Potrafię ładnie się przywitać i pożegnać. 

Tutaj naszą propozycją jest zabawa w codzienność. Czyli wszystkie dzieci siedzą w kole z nauczycielem. Jeden z opiekunów wychodzi za drzwi na korytarz. Jedno dziecko wstaje i wychodzi. Jednak zanim wyjdzie musi się pożegnać z nauczycielem i dziećmi. Musi wiedzieć do kogo powiedzieć "Do widzenia" a do kogo "Cześć". Kolejno wychodzą wszystkie dzieci. Gdy już będą na zewnątrz z jednym z nauczycieli to pojedynczo wracaj do sali. Tym razem muszą ładnie powiedzieć "Dzień dobry" i "Cześć" do nauczyciela i dzieci siedzących w kole.

Potrafię sprawić komuś radość rysując dla niego laurkę. 

Tutaj stawiamy na kreatywność dzieci. Jednak aby w tak pięknym dniu każde dziecko poczuło się miło i dostało laurkę to należy wcześniej przygotować kartki i podpisać je imionami dzieci z grupy. Każde dziecko podchodzi i losuje kartkę z imieniem dziecka, które otrzyma od niego taki miły prezent. 

Jestem uśmiechnięty i pomagam innym. 

Tutaj możemy pobawić się w "Uśmiech numer 3". Czyli każde dziecko pokazuje swój najpiękniejszy uśmiech. Dzieci mogą także opowiedzieć w jaki sposób pomagają innym w domu lub w przedszkolu.

Darmowe materiały w firmie PDF można pobrać na naszej grupie na Fb. 

Niemanudkowe Inspiracje.  A dokładnie tutaj.

Jak podoba się Wam nasz pomysł na uczczenie tego dnia? Dzień Życzliwości i Pozdrowień już wkrótce więc życzymy Wam samych życzliwych osób na Waszej życiowej drodze. 

Udostępnij:

Komentarze

3 komentarze:

 1. Podoba,... Bardzo podoba,...-bardziej niż Bardzo podoba.
  Materiały są bardzo ładne, a pomysł jak przyjaźnie i bez "dręczenia dzieci" ciągłymi upomnieniami zrealizować tę tematykę i zmienić te zasady "w "swobodny" nawyk" wręcz świetny.
  Gratuluję.
  Z poważaniem M. G.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo Dziękuję, za udostępnienie materiałów.
  m. G.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe pomysły. Dziękuję za inspirację.

  OdpowiedzUsuń