Jesień - karty pracy, prace plastyczne, ludziki z kasztanów i zabawy dla dzieci.


Jesień jest zdecydowanie najlepszą porą roku jeżeli chodzi o podsyłanie nam materiałów i pomysłów na prace plastyczne i zabawy z dziećmi. Ludziki z kasztanów, bukiety z kolorowych liści, korale z jarzębiny i klimatyczne spacery po lesie to dopiero początek tego co oferuje nam jesień i jej dary.

Bardzo lubimy wytyczać sobie różne zadania, które chętnie realizujemy punkt po punkcie. Stworzyłyśmy taką listę rzeczy, które koniecznie "musimy" zrobić z dziećmi tej jesieni. Oczywiście jeżeli coś z tych rzeczy ominiemy to trudno. Może zainspirujecie się tym także i Wy? Oto lista. 


Dzisiaj pokażemy Wam jak można wykorzystać te wszystkie dary jesieni w zabawach z dziećmi i pracach plastycznych.

1. Jesienne kodowanie. 

Ostatnio zauważyłyśmy, że dzieci szaleją na punkcie kodowania. Nic dziwnego, gdyż jest to bardzo absorbująca zabawa potrafiąca skupić uwagę dziecka na długi czas. 

Przygotowałyśmy dla Was wersję z jesiennym alfabetem oraz matematyczną. 

 

Można je pobrać w tym miejscu "Jesienne kodowanie--alfabet" oraz w tym miejscu "Jesienne kodowanie- matematyka"

2. Praca plastyczna Pani Jesień. 

W sieci i książkach z pracami plastycznymi można znaleźć mnóstwo pomysłów na prace plastyczne, które można wykonać z dziećmi jesienią. Mamy tutaj obrazki z odbijanych liści, cieniowanie liści umieszczonych pod kartką, wiele pomysłów na kolorowe drzewa. Naszą pierwszą jesienną pracą plastyczną była Pani Jesień. Spójrzcie jak pięknie się prezentowała, a później obejrzyjcie filmik z instrukcją i sami wykonajcie swoją Panią Jesień.


3. Karty pracy.

Nasze dzieci uwielbiają karty pracy; labirynty, zadania na spostrzegawczość i te matematyczne. Przygotowałyśmy więc jesienne karty pracy, w których każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Nauka przez zabawę- to lubimy najbardziej. 
Można je pobrać w tym miejscu. Wystarczy kliknąć na podkreślony napis "Jesienne karty pracy".

4.  Zwierzątka z kasztanów i plasteliny. 

Już od wielu pokoleń na zajęciach z plastyki i techniki tworzyło się ludziki z kasztanów i żołędzi. Nasza wersja jest nieco inna od tej standardowej, do której potrzebne są zapałki. U nas powstały różne zwierzęta z kasztanów, które przymocowane zostały do siebie za pomocą kawałków plasteliny. Jaki zwierzak najbardziej zwrócił Waszą uwagę? 

5. Gra "Jesienny Piotruś Pan". 

Tak właściwie to dwa w jednym, bo karty można wykorzystać również do gry w memory. Na naszych kartach znalazły się kolorowe, jesienne obrazki.grzybki, liście, leśne zwierzątka, a w rolę Piotrusia wcielił się przemoczony od deszczu pan! Lubicie grać w Piotrusia? Może macie jakąś swoją, ulubioną wersję?

Grę można pobrać w tym miejscu "Jesienny Piotruś Pan".

6. Jesienny wiersz z ćwiczeniem na pamięć.

Pani Jesień postanowiła wybrać się na długi spacer. Była w ogrodzie i w lesie. Widziała dużo interesujących, jesiennych rzeczy. Czy jesteście w stanie zapamiętać wszystkie przedmioty, o których była mowa w wierszyku? Przekonajcie się sami ;) Wiersz świetnie nadaje się na rozpoczęcie tematu o jesieni i tego, co dzieję się wtedy z przyrodą.
Wiersz z ćwiczeniem można pobrać w tym miejscu "Jesienny wiersz".

7. Jesienne zabawy ruchowe.

Kto nie zna zabawy w "Krzesełka" ręka do góry! A gdyby tak zamiast krzesełek wykorzystać liście? Zasady zabawy byłyby bardzo podobne. Wystarczyłoby rozrzucić liście (o jeden mniej niż jest uczestników zabawy) i włączyć muzykę. Gdy muzyka przestałaby grać dzieci musiałyby jak najszybciej dobiec do jakiegoś listka i podnieść go do góry. Dziecko, które nie zdąży i nie znajdzie listka odchodzi na bok zabierając ze sobą jednego liścia. Gra kończy się w momencie, gdy na środku zostaje tylko jeden listek i dwoje dzieci. Grę wygrywa ten, komu uda się podnieść listka jako pierwszemu (po tym jak muzyka przestanie grać).

A co powiecie na jesienne tory przeszkód? Wystarczy porozkładać na ziemi kolorowe listki, a zadaniem dzieci byłoby przejście całego toru skacząc tylko po wybranym kolorze, np. czerwonym. 

Świetnie sprawdza się także zabawa w powtarzanie. Wystarczy ułożyć w rzędzie dary jesieni i każdemu przypisać inną aktywność. Szyszka może oznaczać na przykład podskok na lewej nodze, kasztan na prawej, czerwony liść obrót dookoła, a zielony podskok w górę. Jeżeli ułożylibyśmy dwie szyszki, czerwony liść a na końcu zielony to dziecko musiałoby dwa razy podskoczyć na lewej nodze, później zrobić obrót a na koniec wysoko podskoczyć! To zabawa, która pozwala poćwiczyć pamięć i trochę się poruszać.

Która z tych aktywności przypadła Wam najbardziej do gustu? Może tym razem Wy podpowiecie nam co jeszcze można robić jesienią z dziećmi? 
Udostępnij:

Komentarze

7 komentarze:

 1. Jest Pani cudowna! Wspaniałe karty pracy, alfabet wykorzystam do bieganego kodowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo ciekawe karty pracy, wykorzystam je do pracy w szkole specjalnej, dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, chciałabym wiedzieć kto jest autorem wiersza "Pani Jesień na spacerze", ponieważ córka nauczyła się go recytować na konkurs.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne karty pracy. Wykorzystam je w pracy ze swoją niepełnosprawną uczennicą

  OdpowiedzUsuń
 5. Super materiały.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobry materiał. Serdecznie dziękuję autorowi!

  OdpowiedzUsuń